Kanalisatsioonist leiti Heraklesena kujutatud Rooma keisri kuju

Rooma kanalisatsioon peidab palju enamat kui mustust ja reovett. Ajaloolise Via Appia lähedal asuvasse solgitorru oli mingil moel sattunud Rooma keisri kuju.

© Parco Archeologico dell’Appia Antica

BUE KINDTLER-NIELSEN

5. JAANUAR 2024

Kui Itaalia töölised hakkasid Roomas parandama ühte iidset kanalisatsioonilõiku, juhtus õnneks kohal viibima ka üks arheoloog. Selgus, et solgitorus peitus ei midagi vähemat kui 1700aastane Rooma keisri kuju.

Kuju tuli päevavalgele siis, kui kopaga lõhuti lahti vanu torustikke. Arheoloog märkas torus peitunud kuju ning laskis kaevetööd peatada. Kuju õilsamad osad olid kahjustada saanud ja mitmest kohast oli kilde välja löödud. Teosele sajandite vältel osaks saanud karmi kohtlemist arvestades on aga kuju siiski üsna hästi säilinud ning kaevamise käigus küljest tulnud tükke saab tagasi kinnitada.

„Kui kuju nähtavale tuli, tuvastati see kohe Heraklesena,“ rääkis väljakaevamistööde eest vastutava asutuse Parco Archeo­logico dell’Appia Antica arheoloog Francesca Romana Paolillo.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress