Kas Aafrika oli kristlik enne Euroopat?

Aksum on tuntud tänu obeliskidele, mis püstitati enne kristluse levikut.

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. NOVEMBER 2021

Üldjuhul peetakse Armeeniat esimeseks riigiks maailmas, mis tegi kristlusest riigireligiooni. Armeenia ajalookroonik Agathangelos kinnitab, et 301. aastal pKr pöördus kuningas Tiridates III ristiusku.

Leidub ka ajaloolasi, kes selles faktis siiski kahtlevad, sest Agathangelos elas sada aastat hiljem sündmusest, mida ta kirjeldas, ning on pealegi ainus kuninga pöördumist mainiv allikas. Isegi kui kuningas tõesti võttis kristluse vastu, ei ole kuigi palju tõendeid selle kohta, et Armeenia rahvale oleks kristlus 4. sajandil omaseks saanud. 

Esimese kristliku riigi au võib seega kuuluda hoopis Aksumi kuningriigile, mis asus tänapäeva Eritreas ja Etioopias. 324. aastal pöördus Aksumi kuningas Ezana II õpetaja Frumentiuse innustusel ristiusku. Frumentius oli saabunud Aksumisse orjana aastakümneid varem ja tal oli õnnestunud uut usku riigis levitada. Selleks ajaks, kui kuningas astus pöördelise sammu ja kuulutas ristiusu riigiusuks – see juhtus umbes 330. aastal –, leidus riigis juba palju kristlasi. Ka Aksumist leitud sellest ajast pärit müntidel kujutatakse riste.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress