Kas goodid ehitasid gooti stiilis?

© Gdessenne

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JUUNI 2020

Idagermaani hõimud goodid jagavad täiesti teenimatult oma nime gooti ehitusstiiliga. Goodid elasid 500 aastat enne seda, kui gootika 12.–16. sajandil Euroopas moodi läks. Seejärel algas renessanss, milles Kreeka ja Rooma arhitektuurist inspireerituna kasutati ümarkaari ja sambaid.

Renessansiaja kunstnike meelest sümboliseeris keskaegne ehitusstiil teadmiste puudumist, kiriklikke eelarvamusi ning uute ideede ja mõtete allasurumist.

Esimesed renessansikunstnikud juurutasidki põlastava ja halvustava määratluse „gooti“ Rooma linna 410. aastal sisse­tunginud läänegootide järgi, kes 6. sajandil elasid juba Itaalias, Lõuna-Prantsusmaal ja Hispaanias.

Itaalia maalikunstnik ja kunstiajaloolane Giorgio Vasari seostas keskaegset gootikat „barbaarse“ Saksa stiiliga 1550. aastal ilmunud teoses „Kõige kuulsamate maa­lijate, skulptorite ja arhitektide elulood“. Vasari arvates olid barbaritest goodid klassika­lise maailma ja selle ehitusstiili hävitanud.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress