Kalevipoja kodu Iru Linnapära

Iru linnamäelt võisid pronksiajal alguse saada Kalevipoja legendid. Just seal oli tänase Tallinna vanim asulapaik, mille ajalugu ulatub neoliitikumini. Viikingiajal oli Iru tähtis rahvusvaheline keskus viikingite Idateel.

© Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum

KÜLLIKE TINT, TALLINNA LINNAMUUSEUM

20. VEEBRUAR 2022

Iru küla on mainitud juba Taani hindamisraamatus Hirvae nime all, mis tuleneb ilmselt Pirita jõe endisest nimest Hirvejõgi või Hirve oja (Hirvenoye).

Iru Linnapära ehk Iru linnamägi sai tuntuks 100 aastat tagasi, 1922. aastal, kui baltisakslasest kooliõpetaja ja hobi­arheoloog Artur Spreckelsen tegi sellest ettekande ja sellekohane sõnum avaldati ajaleheski. Mõtte selleks sai ta rahvus­eeposest „Kalevipoeg“. Kolmandas lugulaulus on vana Kalev surnud ja Soomest saabub tuuslar, et Linda ära röövida. Linda palub Iru mäel jumalatelt abi ja tema palvet võetakse kuulda – tuuslar langeb meelemärkuseta maha ning Linda muudetakse suureks inimesekujuliseks kiviks, mis on tänapäeval tuntud Iru Ämmana.

Seostamine Kalevipojaga

Iru linnamäge on seostatud Kalevi­pojaga hiljemgi. 2016. aastal tõi Raoul Annion välja, et tegemist võiks olla Kalevi­poja sünnikohaga, mille jäljed ulatu­vad rauaaegse linnuse ajajärku, 6.–11. sajandisse.

Tallinna Linnamuuseumi Arheoloogiasügise esimesel loengul peatus arheoloog Ain Mäesalu sel teemal põhjalikumalt. Sõna „kalev“ on võetud üle baltikeelsest sõnast „kalvis“, mis tähendas seppa, ja võis ajapikku hakata tähistama ülikut. Teiseks tõi ta esile, et Kalevi loo algus võiks pärineda hoopis pronksiajast. Nimelt on eepose algus, Kalevipoja vanemate lood ja paigad, seotud Tallinna ja Iru ümbruskonnaga.

Mäesalu osutas võrdluseks vanakreeka eeposele, Homerose „Iliasele“, milles kirjeldatud Trooja sõja tegevus toimus 13. sajandil eKr. Lood jäid aga rahva suus püsima ning koguti kokku alles rauaajal, 8. sajandil eKr (rauaaeg Kreekas algas umbes aastal 1100 eKr, Eestis 500 eKr).

 

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress