Kalevipoja kodu Iru Linnapära

Iru linnamäelt võisid pronksiajal alguse saada Kalevipoja legendid. Just seal oli tänase Tallinna vanim asulapaik, mille ajalugu ulatub neoliitikumini. Viikingiajal oli Iru tähtis rahvusvaheline keskus viikingite Idateel.

© Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum

KÜLLIKE TINT, TALLINNA LINNAMUUSEUM

20. VEEBRUAR 2022

Iru küla on mainitud juba Taani hindamisraamatus Hirvae nime all, mis tuleneb ilmselt Pirita jõe endisest nimest Hirvejõgi või Hirve oja (Hirvenoye).

Iru Linnapära ehk Iru linnamägi sai tuntuks 100 aastat tagasi, 1922. aastal, kui baltisakslasest kooliõpetaja ja hobi­arheoloog Artur Spreckelsen tegi sellest ettekande ja sellekohane sõnum avaldati ajaleheski. Mõtte selleks sai ta rahvus­eeposest „Kalevipoeg“. Kolmandas lugulaulus on vana Kalev surnud ja Soomest saabub tuuslar, et Linda ära röövida. Linda palub Iru mäel jumalatelt abi ja tema palvet võetakse kuulda – tuuslar langeb meelemärkuseta maha ning Linda muudetakse suureks inimesekujuliseks kiviks, mis on tänapäeval tuntud Iru Ämmana.

Seostamine Kalevipojaga

Iru linnamäge on seostatud Kalevi­pojaga hiljemgi. 2016. aastal tõi Raoul Annion välja, et tegemist võiks olla Kalevi­poja sünnikohaga, mille jäljed ulatu­vad rauaaegse linnuse ajajärku, 6.–11. sajandisse.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress