Kas Mooses oli ajalooline isik?

Piibli järgi viis Mooses heebrealased Egiptuse orjusest välja ning jumal andis tema kaudu inimkonnale 10 käsku. Ajaloolased ja arheoloogid pole leidnud tõendeid Moosese ajaloolisuse kohta.

© Belvedere

ANDREAS ABILDGAARD

22. DETSEMBER 2022

Mooses on üks tähtsaimaid prohveteid nii ristiusus, judaismis kui ka islamis, ent teadlastel pole ühtegi tõendit selle kohta, et ta eksisteerinuks ajaloos ka päriselt. Moosest ei ole nimetatud üheski vana testamendi välises kirjalikus allikas ning arheoloogid pole sattunud ühelegi leiule, mis kinnitaksid tema kohta piiblis öeldut.

Näiteks pole arvukais Egiptuse allikais mainitud sellist juudi prohvetit. See on paradoksaalne, kui arvestada, et suur osa piiblis Moosesega seotud sündmusi hargneb just Egiptusest. Piiblis oli Moosese tegevusel vaarao riigile suur mõju: jumal saatis Egiptusele rängad nuhtlused ning Mooses oli see, kes saavutas lõpuks heebrealastest orjadele õiguse Egiptusest lahkuda.

Egiptuse preester Manethon küll kirjeldab jutlustajat, kes astus vaarao vastu välja ja põlastas Egiptuse jumalaid ning kelle nimi oli Mooses. Tema kirjeldus pärineb aga umbes 300. aastast eKr ehk ligemale 1000 aastat hilisemast ajast, mil Mooses piibli järgi elas.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress