Kas mustjalgade jalad olid mustad?

© Buyenlarge / Getty Images

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1.SEPTEMBER 2020

Lakota indiaanlased mustjalad nimetati mokassiinide järgi, mille nahast tallad olid värvitud mustaks. Indiaani mütoloogia kohaselt olevat must värvus pärit lõkkesütel või põlenud preerias kõndimisest. Mustjalad olid esialgu ainult üks neljast omavahel liidu sõlminud preeriaindiaanlaste hõimust, kes elasid USAs Montana põhjaosas ja Kanadas Alberta lõunaosas. Euroopast tulnud kolonistid, kes puutusid indiaanlastega esimest korda kokku 18. sajandil, pidasid hõimusid üheks hõimuks, keda nad hakkasid nimetama mustjalgadeks.

Tänapäeval on nad tuntud Mustjalgade konföderatsioonina. Indiaanlased elasid piki Kaljumägesid, ent talveks tulid harilikult jõeorgudesse, kus küttisid kitsi, põtru ja karusid. Suviti elasid nad preerias piisoninahkadega kaetud püstkodades ehk tipides. Mustjalad sõltusid suures­ti piisonijahist, ja kui valged kolonistid piisonikarjad peaaegu hävitasid, olid sellel indiaanlastele katastroofilised tagajärjed. 

Eriti halvad olid lood 1883. aastal, mil nälja tõttu suri üle 800 indiaanlase. Ka valge­te toodud haigused võtsid paljudelt indiaanlastelt elu. Ellujäänutel ei jäänud muud üle kui oma maast loobuda ja kolida reservaati elama. 

Tänapäeval elab umbes 32 000 mustjalga USA ja Kanada indiaanireservaatides. Enamik neist elatub karjapidamisest ja põllumajandusest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress