Šotlased ei kanna kildi all midagi

Legendi järgi on tõeline šotlane oma kildi all alasti. Kas šotlased lasevad õrnadel kehaosadel tõesti vabalt ruudumustri all tuulduda või on tegemist müüdiga?

© Max Right / Imageselect

ANDREAS ABILDGAARD

6. SEPTEMBER 2022

Kõige vanem kirjalik allikas, kus on kilti kirjeldatud, pärineb 16. sajandi lõpust. Iiri poeet ja ajaloolane Lughaidh Ó Cléirigh mainis siis Šoti palgasõdureid Iirimaal, kirjutades nende kohta järgmised read: „Neid saab Iiri sõduritest eristada nende relvade ja rõivaste järgi. Nende pealis­rõivaks oli mitmevärviline ruuduline keep ning nad kandsid keebi peal ümber puusade vööd.“

Kilt, mida Lughaidh kirjeldas, on vöötatud pleed, tuntud ka kui suurkilt (ingl great kilt). See oli originaalne Šoti mägismaa kilt ja kujutas endast suurt keebisarnast kangatükki, mis mähiti ümber ülakeha ning rippus meestel alla põlvedeni ja naistel pahkluudeni.

Kildi tegi populaarseks Inglise rauatehase omanik

18. sajandil asendati suurkilt järk-­järgult sellise kildiga, mida me tunneme tänapäeval ning mis kinnitatakse puusale ja ulatub põlvini. Mõne ajaloolase sõnul võttis selle kasutusele Inglise raua­tehase omanik Thomas Rawlinson, kes vajas oma šotlastest tööliste jaoks praktilist töörõivastust.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress