30. aprillil 1945 sammus murtud Adolf Hitler Berliini füüreripunkris oma töötuppa, kus hammustas katki tsüaniidikapsli ja surus relva meelekohta. Kuidas on võimalik, et pärast mürgi võtmist jõudis Hitler ennast ka tulistada?
© KEYSTONE PRESS / IMAGESELECT
BUE KINDTLER-NIELSEN
7. OKTOOBER 2022
Neil, kes jäid koos Adolf Hitleriga Berliini füüreripunkrisse, oli nägudele maalitud meeleheide. Käis Punaarmee rünnak Riigipäevahoonele ning oli ainult tundide küsimus, mil venelased jõuavad punkrini, kus Hitler ja ta lähikondsed olid viimaseil nädalail pesitsenud.
Meetritepaksuste betoonseinte taha varjunud Hitleri tuju oli ammu kõikunud ebaadekvaatse optimismi ja hullumeelse viha vahel. 30. aprillil 1945 mõistis ta, et sõda oli kaotatud.
Koos vastse abikaasa Eva Hitleriga (Brauniga) jättis riigijuht hüvasti oma lojaalseks jäänud alluvate ja punkri töötajatega. Ülemteener Heinz Linge sõnul oli Hitler rohkem kössis kui kunagi varem. Abielupaar sisenes vaikides Hitleri tööruumi ja sulges ukse. Punkris viibijad teadsid, et Eva ja Adolf läksid surema.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud