Kas Hitler tappis end tsüaniidiga?

30. aprillil 1945 sammus murtud Adolf Hitler Berliini füüreripunkris oma töötuppa, kus hammustas katki tsüaniidikapsli ja surus relva meelekohta. Kuidas on võimalik, et pärast mürgi võtmist jõudis Hitler ennast ka tulistada?

© KEYSTONE PRESS / IMAGESELECT

BUE KINDTLER-NIELSEN

7. OKTOOBER 2022

Neil, kes jäid koos Adolf Hitleriga Berliini füüreri­punkrisse, oli nägudele maalitud meeleheide. Käis Punaarmee rünnak Riigipäevahoonele ning oli ainult tundide küsimus, mil venelased jõuavad punkrini, kus Hitler ja ta lähi­kondsed olid viimaseil nädalail pesitsenud.

Meetritepaksuste betoonseinte taha varjunud Hitleri tuju oli ammu kõikunud ebaadekvaatse optimismi ja hullu­meelse viha vahel. 30. aprillil 1945 mõistis ta, et sõda oli kaotatud.

Füürer suri diivanil

Koos vastse abikaasa Eva Hitleriga (Brauniga) jättis riigijuht hüvasti oma lojaalseks jäänud alluvate ja punkri töötajatega. Ülemteener Heinz Linge sõnul oli Hitler rohkem kössis kui kunagi varem. Abielupaar sisenes vaikides Hitleri tööruumi ja sulges ukse. Punkris viibijad teadsid, et Eva ja Adolf läksid surema.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress