Kukkuv õun ja gravitatsioon

Kõik on kuulnud, et Isaac Newtonile kukkus pähe õun, mis andis talle gravitatsiooniteooria idee. Kas see pole siiski liiga hea lugu selleks, et olla tõsi? Müüdimurdjad uurivad, kas legend peab vett.

© University of Cambridge

BUE KINDTLER-NIELSEN

15. MÄRTS 2022

1666. aasta suvel istus 23aastane Isaac Newton Ida-Inglismaal Woolsthorpe’i mõisas oma aias. Newton oli juba viis aastat varem Cambridge’i ülikooli astunud, kuid katkupuhangu tõttu oli ülikool suletud ja ta oli sunnitud koju isolatsiooni pöörduma.

Noor Newton oli väga huvitatud matemaatikast ja just siis, kui ta parajasti suure õunapuu all istus ja mõtiskles, kukkus üks puuvili alla ning tabas teda otse pähe. See pani noormehe pea tööle.

Teaduslik läbimurre toimus aias

Newton mõtiskles endamisi: miks kukub õun alati allapoole, mitte külje peale? Järelikult peab Maa tuum õuna ligi tõmbama. Kui nii, kas tõmbejõud võib siis ulatuda palju kaugemalegi ja tõmmata ligi näiteks Kuud?

Täiesti ootamatult oli pandud nurgakivi Newtoni gravitatsiooni­teooriale.

Selline on tavapärane lugu ühest maailma suurimast ahaahetkest. See lugu pärineb filosoof Voltaire’ilt, kes 1727. aastal kirjutas: „Sir Isaac Newton läks oma aeda ja sai idee gravitatsioonist, kui nägi õuna puu otsast alla kukkumas.“

Voltaire’i enda väitel kuulis ta lugu Newtoni venna­tütrelt. Kas see vastab ka tõele?

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress