Kas orjad pääsesid Rooma Colosseumi?

© Look and Learn / Bridgemann Images

EMRAH SÜTCÜ JA BUE KINDTLER-NIELSEN

1. SEPTEMBER 2021

Jah, orjadel oli ligipääs veristele vaatemängudele ja nad istusid parematel istekohtadel, kui vabad naisvaatajad. Naisi tuli nimelt säästa gladiaatorite võitluse kõige võikamatest detailidest, mistõttu neile olid määratud kõige kõrge­mal asunud istmeread, mis jäid areenist ühtlasi kõige kaugemale. 

Colosseumi pääses tavaliselt tasuta, sest vaatemänge sponsis keiser või mõni muu rikas mees. Seetõttu ei olnud orjale, kui too soovis publikus istuda ja jälgida teiste orjade suremist areenil, probleemiks piletiraha puudumine.

Gladiaa­torid, keda meelelahutuse nimel julmalt tapeti, olid ju samuti orjad.

Ligipääsu võimalus ei tähendanud orjadele seda, et nad võinuksid vabalt terveid päevi Colosseumis mööda saata. Etendusele tuleku vältimatu eeldus oli mõistagi peremehe luba. Tegelikkuses ei pääsenud kõige madalama astme orjad arvatavasti kuigi tihti Colosseumi, küll aga oli see mõeldav väärtuslikumate orjade puhul, kes täitsid keerulisi ülesandeid: tegid käsitööd, pidasid omanike kauplusi või olid koguni laevakaptenid. Nende orjade roll oli Rooma ühiskonnas oluline ning nendega soovisid hästi läbi saada ka peremehed.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress