Kas Sigmund Freud tarvitas kokaiini?

© PHOTOCOLORIZATION

BUE KINDTLER-NIELSEN

15. VEEBRUAR 2022

Viini psühhiaater Sigmund Freud läks 1884. aasta 24. aprillil apteeki, et osta elus esimest korda kokaiini. Ta oli lugenud selle ravimi kosutavast ja tervendavast toimest, mis oli nii tõhus, et armees anti seda sõduritele, kui nende võitlustahe kõikuma lõi.

Apteegis sai Freud šoki osaliseks, kui kuulis ravimi hinda. Pisikese koguse eest küsiti kümnendik mehe kuupalgast. Freud siiski ostis kokaiini ja kirjutas hiljem artikli, milles arvustas rohu mõju. Ta üldhinnang oli siiski positiivne.

Hiljem on see artikkel andnud alust Freudi naeruvääristamiseks, sest artiklis leidus piinlikke vigu ja vale­tõlgendusi. Ometi algas sellest seigast Freudi ja arstide koostöö, otsimaks tuimas­tit, mida saaks manustada patsientidele, kes peavad operatsiooni ajal teadvusel olema. See oli vajalik näiteks silmaoperatsioonide puhul.

Freud jätkas esialgu ka ise kokaiini pruukimist, et võidelda depressiivse meeleolu või lihtsalt halva tuju vastu.

Freudi üks sõber, Ernst Fleischl, oli morfiinisõltlane ning Freud soovitas tal proovida oma sõltuvusest vabaneda kokaiini abil. Selle tagajärjel sai Fleischl psühhoosi ning talle hakkas tunduma, et tema naha all ronivad ringi putukad. Mees suri 1891. aastal.

Pole teada, millal ja mismoodi Freud ise kokaiini kasutamisest vabanes, kuid 1904. aastal, kui ta oli juba kuulus, kinnitas ta, et enam ta kokaiini ei pruugi.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress