© Look and Learn / Bridgeman Images
EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN
VEEBRUAR 2020
Vanaaja roomlased ja hiinlased teadsid üksteise olemasolust, kuid neil olid peamiselt kaudsed kokkupuuted kaubandussuhete kaudu, mis toimusid teiste rahvaste vahendusel. Näiteks armastasid roomlased Hiina siidi, millele nad kulutasid varandusi. Vaimustus oli nii suur, et senat püüdis keelustada peent kangast, mis Plinius vanema sõnul „varjas naise keha ning ühtlasi paljastas tema alasti graatsia“.
Roomlased aga käisid ise Hiinas – esimene dokumenteeritud delegatsioon Roomast jõudis Hiinasse 166. aastal pKr. Sestsaadik saatsid Rooma keisrid regulaarselt saadikuid itta ja rajasid püsivad kaubandussuhted kahe kultuuri vahel.
Otsekontaktid roomlaste ja hiinlaste vahel eksisteerisid ilmselt tunduvalt varem. 20. aasta paiku eKr saabus Rooma üks delegatsioon, mis ilmselt pärines Põhja-Hiinast, kuid selle täpne päritolu on selgusetu.
„Piisas pelgalt nahavärvuse nägemisest, et mõista, et nad on inimesed teistsugusest maailmast kui meie oma,“ kirjutas Rooma ajaloolane Florus.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud