Kas roomlastel oli kontakt Hiinaga?

© Look and Learn / Bridgeman Images

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

VEEBRUAR 2020

Vanaaja roomlased ja hiinlased teadsid üksteise olemasolust, kuid neil olid peamiselt kaudsed kokkupuuted kaubandussuhete kaudu, mis toimusid teiste rahvaste vahendusel. Näiteks armastasid roomlased Hiina siidi, millele nad kulutasid varandusi. Vaimus­tus oli nii suur, et senat püüdis keelustada peent kangast, mis Plinius vanema sõnul „varjas naise keha ning ühtlasi paljastas tema alasti graatsia“.

Roomlased aga käisid ise Hiinas – esimene dokumenteeritud delegatsioon Roomast jõudis Hiinasse 166. aastal pKr. Sestsaadik saatsid Rooma keisrid regulaarselt saadikuid itta ja rajasid püsivad kaubandus­suhted kahe kultuuri vahel.

Otsekontaktid roomlaste ja hiinlaste vahel eksisteerisid ilmselt tunduvalt varem. 20. aasta paiku eKr saabus Rooma üks delegatsioon, mis ilmselt pärines Põhja-Hiinast, kuid selle täpne päritolu on selgusetu.

„Piisas pelgalt nahavärvuse näge­misest, et mõista, et nad on inimesed teistsugusest maailmast kui meie oma,“ kirjutas Rooma ajaloolane Florus.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress