Kas natsid olid intelligentsed?

© VITAL ARCHIVE / IMAGESELECT

BUE KINDTLER-NIELSEN

15. VEEBRUAR 2022

Hermann Göring, kes on võib-olla naeruvääristatuim tippnats, ei olnud tegelikult üldse rumal mees. Nii selgub Teise maa­ilmasõja järel natsikurjategijate üle peetud kohtuprotsessi dokumentidest.

Nürnbergi protsessi eel uuris USA psühhiaater Douglas Kelley süüdistatavaid, et teha kindlaks, kas nad on kohtulikus mõttes süüdivad ega kannata näiteks vaimuhaiguse käes. Selgus, et 21 tippnatsist ainult kolm olid normaalse intelli­gentsusega. Ülejäänuid kirjeldas ta kui väga intelligentseid või lausa super­intelligentseid; nende keskmine intelligentsustegur (IQ) ulatus 128ni (populatsiooni keskmiseks IQks arvestatakse 100).

Vangid ise osalesid psühholoogilistes uuringutes hea meelega. Näiteks Franz von Papen, kellele pandi süüks osalemist Austria annekteerimises, iseloomustas katseid kui vangistuse kõige toredamat osa.

Enesetapu teinud Hitleri IQd on samuti hinnatud kõrgeks ning lisaks avaldas ta inimestele muljet oma suurepärase mäluga.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress