Nii mõnigi Weiße Rose liige oli ise Idarindel võidelnud.
© Akg-Images / Ritzau Scanpix
BUE KINDTLER-NIELSEN
1. NOVEMBER 2021
Natsid hävitasid väiksemagi parteivastase ilmingu karmil käel ja brutaalselt. Niisugust ulatuslikku vastupanuliikumist, nagu esines näiteks Poolas või Prantsusmaal, Saksamaal ei eksisteerinud. Põranda all leidus siiski väiksemaid vastupanurühmitusi.
Kuulsaim neist oli Weiße Rose ehk Valge Roos, 1942. aasta suvel Müncheni ülikooli tudengite loodud vastupanurühm. Sel ajal hakkas osa sakslasi juba kahtlema Saksa sõjaväe võitmatuses. Kui aga hakkasid levima ka kuulujutud Poola juutide sõidutamisest koonduslaagritesse, moodustasid kaks noort üliõpilast, vend ja õde Hans ja Sophie Scholl, üliõpilasvõrgustiku, mis ulatus ka Hamburgi, Berliini ja Viini.
Rühmitus võitles natside võimu vastu, trükkides ja levitades lendlehti, milles kutsuti noori inimesi üles vastuhakule ja Hitleri sõjaväetööstust saboteerima. Rühmituse eesmärk oli „haavatud Saksa hinge sisemine uuenemine“.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud