Kas Katariina Suur suri vahekorra ajal hobusega?

Sajandeid on levinud kuulujutt, et Vene keisrinna Katariina Suur suri veidratel asjaoludel. Kas tõesti läks lembehetk hobusega maksma valitsejanna elu?

© NORTH WIND PICTURE ARCHIVES

ANDREAS ABILDGAARD

26. APRILL 2022

Katariina sündis 2. mail 1729 Preisimaal Anhalt-Zerbsti vürsti Christian Augusti tütrena. Tema isa oli toona Stettini kuberner.

Katariinast sai andekas noor naine ning ta abiellus 1745. aastal Vene keisrinna Jelizaveta õepoja Karl Peter Ulrichiga. Katariina abikaasa oli troonipärija, nii et kui keisrinna Jelizaveta 1762. aastal suri, sai Peter võimule kui Peeter III. Uus keiser oli Saksa päritolu ja ta sõlmis seetõttu liidu Preisimaaga, mis seni oli olnud Venemaa vaenlane. Otsus oli paljude Vene aadlike seas ülimalt ebapopulaarne.

Keisrinna tegi Venemaast suurriigi

Kuue kuu pärast tõrjus Katariina oma mehe troonilt, tõustes seejärel ise võimule. Inspireerituna valgustusaja ideedest, viis energiline keisrinna ellu arvukalt reforme ning juhtis mitut edukat sõda, mis kindlustasid Venemaale kontrolli Krimmi poolsaare, Ukraina ja toonase Poola osade, samuti Kuramaa üle. Need võidud panid Euroopa valitsejad edukat keisrinnat kartma.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress