Keele pärast on Ukrainas lahinguid peetud juba sajandeid. Tsaar Nikolai nimetas ukraina keelt väikevene keeleks ning Putin ei tunnista, et tegemist on iseseisva rahvaga. On see tõesti nii?
© SHUTTERSTOCK
ANDREAS EBBESEN JENSEN
7. OKTOOBER 2022
Kui Hollandi vastupanuliikumise võitlejad pidid Teise maailmasõja ajal välja selgitama endi sekka pugenud Saksa spioonid, palusid nad kahtlusalusel tuua kuuldavale Scheveningeni linna nime. Hollandi keeles hääldatakse selle esimest silpi [shee], kuid saksa keeles [šee].
Ukraina sõja ajal rullub lahti samalaadne stsenaarium. Kui Ukraina sõdurid satuvad kokku kellegagi, keda kahtlustavad olevat Vene sõduri, paluvad nad tal tavaliselt hääldada ukrainakeelset sõna „paljanõtsja“ Ukraina leiva kohta. Selle sõna hääldus on ainult ukraina keelele iseloomulik ja seda on võõrastel peaaegu võimatu matkida. Juba piibliski tuuakse sarnane näide: „Ütle siis: Šibbolet!“; ütles ta aga: „Sibbolet“, sellepärast et ta ei osanud õigesti hääldada, võtsid nad ta kinni ja tapsid Jordani koolmete juures.“ (Kohtumõistjate 12:6)
Ukraina keeles hääldub paljanõtsja nõrga õ-häälikuga, ent venelased hääldavad selles positsioonis terava i. Teisisõnu hääldavad venelased ja ukrainlased eri häälikuid, mistõttu on lihtne tuvastada, kas räägib venelane või ukrainlane. Ka ukrainlased on nagu hollandlased enne neid teinud oma keelest sõjatsoonis relva.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud