Kas USA teadis, et Jaapan kavatseb Pearl Harborit rünnata?

© Associated Press Billedbyline

EMRAH SÜTCÜ JA BUE KINDTLER-NIELSEN

1. SEPTEMBER 2021

Jaapani lennukid ründasid 1941. aasta 7. detsembri hommikul kell 7.55 Hawaiil asunud ameeriklaste laevastikubaasi Pearl Harbor. Rünnak tuli USA presidendile Franklin D. Rooseveltile pealtnäha suure üllatusena, ent paljud ametnikud ja sõja­väelased ei olnud üldse üllatunud. 

Nende seas oli näiteks kindral ja militaar­analüütik Billy Mitchell, kes juba 1925. aastal oletas, et Jaapan võib ühel päeval pommitajatega Pearl Harborit rünna­ta. Enne rünnakut 1941. aasta lõpus oli kogu aasta vältel tulnud mitu samalaadset hoiatust, kuid USA välis­ministeerium eiras neid kõiki. 

Juba 1941. aasta jaanuaris kuulis USA saadik Jaapa­nis ühelt teiselt välis­saadikult Jaapa­ni plaanidest. Sõja­korrespondent Eric Sevareidi sõnul sai temagi ühelt noorelt Aasia mehelt eelseisva rünnaku kohta infot, kuid välis­ministeerium tõrjus ka tema hoiatust. 

Mõni kuu enne rünnakut laekus USA luureteenistustele veel mitu rünnakule viitavat infokildu. Paraku ei koondatud kunagi kõiki neid andmeid kokku.
Kui Jaapan Pear Harborit ründas, olid seal asunud USA sõjaväelased täiesti kaitsetud. See läks maksma umbes 2400 ameeriklase elu.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad kingituseks 53 eurot väärt Bluetooth kõlari!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress