Saksa mõisateenijad ja mõnikord ka mõisnikud ei suutnud käsi eemal hoida eesti talunaistest. Mingit esimese öö õigust siiski ei tuntud ja seisustevaheline patuelu jõudis sageli kohtukulli ette.
© Eveline von Maydell / Rahvusarhiiv
ALO LÕHMUS
18. SEPTEMBER 2023
Tartu ülikooli ajalooprofessor Mati Laur kirjutab ajakirjas Tuna, et ettekujutused eesti talupoegade ja saksakeelse ülemkihi esindajate seksuaalkontaktidest kalduvad tihti ühest äärmusest teise. Ühelt poolt on vagameelsed autorid väitnud, et vanad eestlased olid suguliselt erakordselt karsked, teisalt jälle elab visalt edasi müüt nn esimese öö õigusest, mille kohaselt võisid mõisnikud oma talurahvast volilt seksuaalselt pruukida.
Mati Laur näitab 18. sajandi Liivimaa Eesti ala maakohtute materjalidele tuginedes, et tegelikkus oli nende kahe müüdi vahepealne. Kuna kiriku ja riigi seadused keelasid abielueelsed ja -välised seksuaalsuhted, jõudsid neid harrastanud inimesed sageli kohtu ette. Vallasemadelt päriti samuti kohtus aru nende lapse isa kohta. Kohtumaterjalidest selgub, et aadlikud ja eriti sakslastest mõisaametnikud ei põlanud seksuaalsuhteid eesti soost mõisa- ja talutüdrukutega. Samuti tuli ette, et sakslannad võtsid voodisse talupoja.
Esimese öö õigust aga ei eksisteerinud, sest see olnuks vastuolus toonaste seadustega.
„Oluline on ka see, et erinevalt Venemaa sisekubermangudest, kus mõisnike seksuaalne omavoli talupoegade üle oli igapäevane ja karistamatu, jõudis Liivimaal seksuaalne vägivald kohtupinki,“ kirjutab Laur. 1723. aastal mõisteti näiteks surma Reola mõisnik kapten Carl Gustav von Orfeld, keda süüdistati abielurikkumises mõisateenija Mai ja talunaise Annega. Naised kinnitasid, et mõisahärra sundis neid patuteele vägivallaga ähvardades. Mõisnikest märksa sagedamini sehkendasid talunaistega siiski saksa soost mõisateenijad ja käsitöölised. Seksuaalkontaktide iseloom ulatus vägistamisest ja ahistamisest konsensusliku suhteni.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud