Uuringu kohaselt sisaldas pistoda tera materjal 10 protsenti niklit ja 0,6 protsenti koobaltit. See ebatavaline koostis näitas, et materjal ei saanud pärineda Maalt.
© Bridgeman Art Library / Ritzau Scanpix
BUE KINDTLER-NIELSEN
1. OKTOOBER 2020
1323. aastal eKr vaarao Tutanhamonile ehitatud hauakambri hauapanuste seas oli rauast teraga nuga, kuid üldjuhul leitakse Vana-Egiptuse ajast pärit raudesemeid harva.
Egiptlased ei tundnud veel maagist raua sulatamise meetodit. Neil oli selle tugeva materjali saamiseks ainult üks teadaolev allikas ja see tuli taevast meteoriidina. Osa taevaruumist pärit meteoriite sisaldab puhast rauda. Kui selline leiti, siis polnud sepal vaja teha muud kui raud üles korjata ja ääsil taguda soovitud esemeks. Meteoriite langeb harva ning ainult 6 protsenti nendest sisaldavad rauda, mistõttu leidus seda metalli Egiptuses vähe.
Nuga, mis oli Tutanhamonile hauda kaasa pandud, oli seetõttu väga hinnaline aare. On võimalik, et egiptlased pidasid meteoriite kingituseks, mille jumalad vaaraole saatsid.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud