Kas vanad egiptlased tundsid rauda?

Uuringu kohaselt sisaldas pistoda tera materjal 10 protsenti niklit ja 0,6 protsenti koobaltit. See ebatavaline koostis näitas, et materjal ei saanud pärineda Maalt.

© Bridgeman Art Library / Ritzau Scanpix

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. OKTOOBER 2020

1323. aastal eKr vaarao Tutanhamonile ehitatud hauakambri haua­panuste seas oli rauast teraga nuga, kuid üldjuhul leitak­se Vana-Egiptuse ajast pärit raud­esemeid harva.

Egiptlased ei tundnud veel maagist raua sulatamise meetodit. Neil oli selle tugeva materjali saamiseks ainult üks teadaolev allikas ja see tuli taevast meteoriidina. Osa taevaruumist pärit meteoriite sisaldab puhast rauda. Kui selline leiti, siis polnud sepal vaja teha muud kui raud üles korjata ja ääsil taguda soovitud esemeks. Meteoriite langeb harva ning ainult 6 protsenti nendest sisaldavad rauda, mistõttu leidus seda metalli Egiptuses vähe.

Nuga, mis oli Tutanhamonile hauda kaasa pandud, oli seetõttu väga hinnaline aare. On võimalik, et egiptlased pidasid meteoriite kingituseks, mille jumalad vaaraole saatsid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress