Keda kujutab sfinks?

Giza juures paiknev sfinks on suur mõistatus. Sellel pole säilinud ühtki pealis- ega raidkirja, mis selgitaks, kes selle rajas, ega ka seda, miks ja kuidas seda omal ajal kutsuti.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

1. APRILL 2019

Enamik eksperte arvab, et sfinksi nägu kujutab vaarao Chephrenit (Hafra), kes valitses u 2558.–2532. aastal eKr. Ilmselt lasigi tema sfinksi ehitada. Sfinks asub Giza suurima püramiidi jalami läheduses. Selle püramiidi lasi endale püstitada Chephreni isa vaarao Cheops (Hufu). 75 meetri pikkune sfinksikuju on 20 meetrit kõrge ja 20 meetrit lai. Vana-Egiptuses peeti sfinksi müütiliseks olendiks, keda kujutati lõvi keha ja mehe peaga, ent see võis olla ka jäära või kotka peaga.

Uskumuse järgi ärganud sfinksid ellu siis, kui nende valvatavat ohustas rünnak. Giza suur sfinks pidi valvama kogu Egiptuse ja iseäranis püramiidide üle. Chephren lasi sfinksile anda enda näo selleks, et rõhutada, et tema on egiptlaste kaitsja.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress