Riknenud vein Champagne’ist

Kunded jälestasid keelel tekkivat kihisevat tunnet ja isegi šampanja väidetav isa Dom Pérignon võitles mullide vastu. Siis aga said mulliveini maitse suhu janused inglased.

© PHOTO JOSSE / LEEMAGE / GETTY IMAGES / SHUTTERSTOCK

ANDREAS ABILDGAARD

17. APRILL 2022

Humoristil ja kirjanikul Mark Twainil ei saanud sellest kunagi küllalt. Seeliku­kütt Casanova pidas seda jooki „asendamatuks abivahendiks võrgutamisel“. Vene tsaar Peeter Esimene võttis voodisse minnes kaasa lausa neli pudelit kõnealust märjukest. Kõditavate mullidega šampanja, kergemeelne jook, on iga peo kõrghetk.

Põhja-Prantsusmaalt pärinev kihisev vahuvein on lahutamatult seotud suurte isiksustega. Paljudel neist on šampanjaga olnud kirglik suhe. Näiteks Winston Churchill jõi elu jooksul hinnangute kohaselt (peale astronoomilise koguse viski ja muude jookide) 42 000 pudelit šampanjat.

Moekunstnik Coco Chanel väitis, et jõi mullijooki siis, kui oli armunud, ja ka siis, kui ta seda ei olnud.

Lily Bollinger, kes juhtis pärast Teist maailmasõda oma perekonna šampanjavabrikut, oli veelgi avameelsem: „Ma joon šampanjat siis, kui ma olen õnnelik ja kui ma olen kurb. Mõnikord joon ma seda üksinda. Teiste seltskonnas pean ma seda kohustuslikuks. Ma rüüpan seda, kui ma ei ole näljane, ja joon siis, kui olen. Muidu ei puuduta ma seda üldse – kui ma just janune ei ole.“

Tänapäeval valatakse šampanjat klaasidesse siis, kui on põhjust tähistada võitu, kui abiellub pruutpaar või iseäranis siis, kui saabub uus aasta.

Champagne’i vein oli kehv

Cham­pagne’i regioon Kirde-Prantsusmaal võinuks tuntuks saada hoopis väeti­se leiutamise kohana, sest seal ei kasvanud peaaegu miski. Kehvasti edene­sid ka viinapuud, mille roomlased 57. aastal eKr Champagne’i lubjarikkasse pinnasesse istutasid. Ei Rooma ajal ega ka järgmise tuhande aasta jooksul pälvinud nende saadused mingisugust laiemat tähele­panu.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress