Kepilöögid lõhestasid USA pooleks

Kui orjandusevastane Charles Sumner 1856. aastal USA senatis läbi peksti, sattusid lõunaosariigid ekstaasi ja põhjaosariigid šokki. Riigi kahe osa vaheline lõhe kasvas peagi nii suureks, et üle jäi ainult sõjaline lahendus.

© Granger / Imageselect & Shutterstock

SØREN FLOTT

1. VEEBRUAR 2023

Massachusettsi senaator Charles Sumner istus Washingtonis senatis oma kohal ja kleepis ümbrikule marki. Senaator oli riigi suurimaid orjanduse­vastaseid ning sel 1856. aasta päeval kavatses ta mõnele oma mõttekaaslasele saata kõne teksti, mille ta oli kolm päeva varem, 19. mail, pidanud.

Keegi lähenes ta kohale. Lühinägelik poliitik kissitas imestunult üles vaadates oma silmi. Ta ei tundnud isiklikult Preston Brooksi, kes nüüd tema kohal kõrgus. Sumnerist veidi noorem Lõuna-Carolina orjapidaja oli esindajatekoja liige. Charles Sumneri mõne päeva tagune kõne oli Brooksi vihast keema pannud.

„Härra Sumner, ma olen nüüd teie kõne kaks korda põhjalikult läbi lugenud ja see on puhas laim nii Lõuna-Carolina kui ka härra Butleri kohta, kes on minu sugulane,“ pressis Brooks raevukalt üle huulte. Butler oli vanem senaator, kelle Sumner oli oma kõnes poliitiliselt ja üsna isiklikult sihikule võtnud.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress