Kes asutas Punase Risti?

Punase Risti logo – punane rist valgel taustal – on neutraalse Šveitsi lipu peegel­pilt.

© FINE ART AMERICA & SHUTTERSTOCK

BUE KINDTLER-NIELSEN

02. JAANUAR 2021

Logo on omamoodi austusavaldus Šveitsi ärimehele ja ühiskonnategelasele Jean Henri Dunantile, kes algatas humanitaarse organisatsiooni idee 1863. aastal. Sellise neutraalse abiorganisatsiooni idee tekkis tal 1859. aastal, kui Põhja-Itaalias Solferino lahingu järel lebasid lahinguväljal 6000 surnut ja 25 000 haavatut. 

Oma õuduseks märkas Henry Dunant, et keegi ei teinud haavatud sõdurite abistamiseks midagi – neil lasti lihtsalt surra. Dunant algatas improviseeritud abiaktsiooni ja ostis oma kulul ravimeid, sidemeid ja telke. Hiljem kirjutas ta raama­tu sõjaohvritest ja omakasu­püüdmatust abist, mida pärast lahingut andsid kohalikud naised haavatutele.

Samal ajal raamatu kirjutamisega töötas Dunant väsimatult, propageerides ideed, et ka sõjas peaks säilima inimväärikus. 1863. aasta veebruaris moodustati Genfis komitee, mis pidi edasi arendama ideed neutraalsest organisatsioonist, mis hoolitseks sõdivate sõdurite eest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress