Kes hüppas esimesena langevarjuga?

Esimene inimene, kes kirjalike allikate järgi tõendatult hüppas langevarjuga, oli prantslane Louis-Sébastien Lenormand.

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

02. VEEBRUAR 2021

Ta unistas leiutisest, mis päästaks põlevasse majja kinni jäänud elanikke, ning tegi sel otstarbel eksperimente, hüpates puude otsast alla tugevdatud vihmavarjuga. 26. detsembril 1783 tegi Lenormand esimese hüppe tornist. Seekord oli tal nelja meetri laiune lange­varju moodi seadeldis, mis tõi ta suure pealtvaatajaskonna silme ees laueldes maapinnale.

Mõni aasta hiljem arendas Lenormandi kaasmaalane André-Jacques Garnerin langevarju edasi. 22. oktoobril 1797 lendas ta Pariisi kohal kuumaõhupalliga ning kasutas maapinnale jõudmiseks langevarju.

André-Jacques Garnerin hõljus 1797. aastal langevarjuga umbes 1000 meetrit.

© Imageselect

Õhupalli alla oli Garnerin kinnitanud korvi koos selle juurde kuuluva seitsme meetri laiuse langevarjuga. Kui ta oli umbes kilomeetri kõrgusele jõudnud, siis raius ta korvi õhupalliga sidunud köied läbi ning langevari võttis laskumise üle. Korv kõikus laskumise ajal hirmsasti ja maandus samuti hirmsa raginaga, kuid Garnerin jäi ellu. Saavutus tegi temast rahva silmis kangelase.

Kui Garnerin tahtis aasta hiljem järgmisele lange­varjuhüppele kaasa võtta naise, siis tekitas see skandaali. Sandarmeeria väljastas keelu, sest naisterahva keha ei pidavat langevarjulennule vastu.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress