Kes keetis esimese kohvi?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2021

Ühel 9. sajandi päikeselisel päeval oli Etioopia kitsekarjus Kaldi oma loomakarjaga väljas, kui ta märkas, et tema sõralised karglesid pärast põõsast punaste marjade söömist kuidagi eriti energiliselt ringi. Kaldi näris ka ise mõnd marja ja tundis end kohe värskemana.

Nõnda kujutab kohvi kosutava toime avastamist levinud legend. Kas asjalood päris nii olid, on kaheldav, sest lugu pandi esimest korda kirja 1671. aastal ehk kaheksa sajandit pärast väidetavat toimumist. Tegelikult aga ei tea ajaloolased kohvi päritolust suurt midagi.

Esimesed usaldus­väärsed allikad, kus kohvi mainitakse, pärinevad 15. sajandi Jeemenist. Röstitud ja seejärel vees keedetud kohvioad meeldisid moslemi vaimulikele, kes jõid seda öiste meditatsioonide ja palvus­te ajal ärkvel püsimiseks. Tõenäoliselt tõid Jeemeni araablastele Ida-Aafrikast kohvi Somaalia kauplejad. Järgmisel sajandil jõudis kohv ka ülejäänud Lähis-Ida moslemi­aladele.

Aastaks 1600 oli kohv jõudnud Itaaliasse ning levis sealt peagi mujale Euroopasse. Maadeavastuse järel jõudis kohv Ameerika mandrile, kus seda hakati peagi ise kasvatama.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress