Kes leiutas arvuti?

Matemaatik Charles Babbage uskus, et masin on põhimõtteliselt kiirem ja usaldusväärsem arvutaja kui inimene. Sestap alustas ta 1820. aastail esimese mehaanilise arvutusmasina projekteerimist.

© Atomic Taco & Art UK

ANDREAS ABILDGAARD

1. VEEBRUAR 2023

Briti matemaatik ja insener Charles Babbage tuli mõttele ehitada midagi arvutilaadset siis, kui ta 1819. aastal käis Pariisis. Sealses loodusteaduste akadeemias nägi ta riiuleid täis pakse matemaatikaraamatuid, milles leidus lehekülgede viisi igasuguseid tabeleid, mille koostamisele olid Prantsusmaa parimad ajud kulutanud kümneid aastaid.

Charles Babbage mõtiskles, kas oleks võimalik ehitada masin, mis teeks seesuguseid arvutusi palju kiiremini. Teda vaimustasid tolle aja leiutised, nende seas mehaanilised kangasteljed, ning britt otsustas Inglismaale naastes proovida ehitada programmeeritavat masinat. Esimene prototüüp valmis 1822. aastal ning seda sai kasutada tabelites olevate arvude kokku­löömiseks. Kümmekond aastat hiljem oli unistus arvuti ehitamisest Babbage’i rahakoti täielikult tühjendanud.

Paljud löönuksid käega, ent Babbage otsustas veel suuremalt unistada ning ehitada veel keerukama masina, millega saaks ka jagada ja korrutada.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress