Kes leiutas kiirliimi?

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2020

Kiirliim valmis juhuslikult. Teise maailmasõja ajal eks­perimentee­risid USA teadla­sed keemiliste materjalidega, et valmistada USA sõjaväe jaoks plastsihikuid. Töö käigus lõid nad kleepuva massi, mis kleepus väga tüütult absoluutselt igasuguse labori inventari külge ega tahtnud sealt enam maha tulla. Nende saadud aine oli tsüano­akrülaat, mida polnud üldse võimalik töödelda ega vormida, ning seepärast jäeti see sinnapaika.

Mõni aasta hiljem – 1951. aastal – tegeles üks eelmainitud projektis osalenud keemik Harry Coover hoopis teise projektiga, mille eesmärk oli luua lennu­ki kokpiti jaoks plastist aknaklaasid. Siis meenuski talle uuesti vana kleepuv mass ning ta otsustas sellega eksperimenteerida. Coover täheldas, et materjal kleepus kõigile pindadele olenemata temperatuurist ja rõhust. Samuti oli kokkuliimunud koht niivõrd tugev, et ei Harry Coover ega kolleegid, kellel ta palus seda teha, ei suutnud kokkukleepunud pinda­sid lahti rebida.

Coover nägi aine kommertslikku potentsiaali ning võttis kleepuvale massile patendi. Seejärel pühendus ta arendustööle, et teha sellest iga päev kasutatav liim. Tulemuseks oli kiirliim Eastman 910, mis tuli turule 1958. aastal. Liimi saatis otsekohe suur müügiedu. Eastman 910 muutus eriti populaarseks siis, kui Coover kleepis ühes telesaates jahmunud publiku ees ühe tilga liimiga kokku metallkangi, mis kandis nii teda ennast kui ka saatejuhti.

Loe ka neid artikleid

Milleks kasutati Welbike’i ?

Milleks kasutati Welbike’i? Kokkupandava minimootorratta sai maandumise järel u 10 sekundiga sõidukorda seada. © Mirrorpix / Getty Images NIELS-PETER GRANZOW...

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress