Kes maalis esimese abstraktse maali?

Traditsioonilised portreed ja maastikumaalid läksid kiiresti moest, kui üks vene soost maalikunstnik otsustas 20. sajandi alguses, et kunst ei pea kujutama ainult niisuguseid asju, mida me hõlpsasti ära tunneme.

© Wassily Kandinsky/Public Domain / shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

15. DETSEMBER 2023

„See on tõesti maailma esimene abstrakt­ne maal, sest seni ei maalinud ükski kunstnik abstraktses stiilis. See on ajalooline maal,“ kirjutas vene päritolu maalikunstnik ja kunstiteoreetik Vassili Kandinsky 1935. aastal kirjas New Yorgi kunstigalerii omanikule ühe oma maali kohta. Need sõnad polnud tühipaljas suurustlemine, sest praegugi on Kandinsky paljude kunstiajaloolaste arvates 20. sajandi alguses sündinud abstraktse maalikunsti isa.

Maal, millele Kandinsky oma kirjas viitas, on „Kompositsioon V“. Seda teost eksponeeriti 1911. aastal Münchenis ning seega oli see esimene abstraktsionismi esindav maal, mis jõudis laia publiku ette.

See maal oli abstraktsionismi kui uue kunstisuuna esimesi pääsukesi. Kandinsky ise räägib uuest kunsti­suunast 1909. aastal kirjutatud manifestis, milles ta abstraktsionismi kirjeldas ja selgitas selle ideoloogilisi aluseid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress