Kes matkas iidsel vulkaanil?

© Edmondo Gnerre

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. SEPTEMBER 2020

Varsti pärast seda, kui Lõuna-Itaalia Roccamonfina vulkaan 349 000 aastat tagasi purskas, kõndisid tundmatud isikud vulkaani kraatri nõlval seal lasunud soojas tuhas. Nende hulljulgete tegelaste kivistunud jalajäljed on siiani tuhakihis hästi näha.

Itaalia arheoloogid ja geoloogid uurisid hiljuti neid mõistatuslikke jälgi lähemalt ja jõudsid järeldusele, et need jäeti sinna kõigest mõni tund või päev pärast purset. Tõe­näoliselt jätsid jäljed seiklushimulised neandertallased.

Varasematel uurimis­retkedel loeti kokku 67 jala- ja käejälge üle kogu nõlva. Uus uuring tõi aga välja veel 14 jälge, millest osa olid jätnud sinna üles ronivad isikud.

Teadlaste hinnangul pärinevad jalajäljed vähemalt viieliikmeliselt rühmalt ja neist üks oli täiskasvanud mees. Jälgede kuju – jala lai kand ja pöia lame võlv – viitab, et need rändurid olid neandertallased. Uurimis­töö peamine autor Adolfo Panarello ei olnud aga veel valmis lõplikku järeldust tegema.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress