© Edmondo Gnerre
NIELS-PETER GRANZOW BUSCH
1. SEPTEMBER 2020
Varsti pärast seda, kui Lõuna-Itaalia Roccamonfina vulkaan 349 000 aastat tagasi purskas, kõndisid tundmatud isikud vulkaani kraatri nõlval seal lasunud soojas tuhas. Nende hulljulgete tegelaste kivistunud jalajäljed on siiani tuhakihis hästi näha.
Itaalia arheoloogid ja geoloogid uurisid hiljuti neid mõistatuslikke jälgi lähemalt ja jõudsid järeldusele, et need jäeti sinna kõigest mõni tund või päev pärast purset. Tõenäoliselt jätsid jäljed seiklushimulised neandertallased.
Varasematel uurimisretkedel loeti kokku 67 jala- ja käejälge üle kogu nõlva. Uus uuring tõi aga välja veel 14 jälge, millest osa olid jätnud sinna üles ronivad isikud.
Teadlaste hinnangul pärinevad jalajäljed vähemalt viieliikmeliselt rühmalt ja neist üks oli täiskasvanud mees. Jälgede kuju – jala lai kand ja pöia lame võlv – viitab, et need rändurid olid neandertallased. Uurimistöö peamine autor Adolfo Panarello ei olnud aga veel valmis lõplikku järeldust tegema.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud