Kes mõtles välja põletatud maa taktika?

Põleta taganedes kõik maha, et vaenlase sõdurid jääksid ilma toidu ja peavarjuta. Põletatud maa taktika on jõhker, kuid tõhus.

© ADOLPH NORTHEN

ANDREAS ABILDGAARD

7. OKTOOBER 2022

Hävita taganedes kõik, mis võib vaenlasele kasuks tulla: nii toit, relvad, ehitised kui ka muu väärtuslik. Niisugust sõdimisvõtet nimetatakse põletatud maa taktikaks. See on saanud saatuslikuks võimsatele sõjavägedele.

Ajalooliste allikate põhjal teame, et esimesena kasutasid põletatud maa taktikat sküüdid, kes 2500 aastat tagasi võitlesid pärslaste vastu. Vastase nõrgestamiseks mürgitasid sküüdid pärslaste sõjaväe lähikonnas kaevud, ajasid karja minema ja põletasid põllud.Taktika osutus tõhusaks ning andis sküütidele eelise võitluses arvult palju suurema Pärsia sõjaväe vastu. Paljud vanaaja rahvad jäljendasid sküüte. Näiteks gallialased hävitasid Rooma sõjamasina käigushoidmiseks vajalikud ressursid tänapäeval Prantsusmaa, Hollandi ja Belgia aladel.

Selle taktika üks tuntuimaid näiteid on venelaste vastu­panu Napoleoni sissetungile 1812. aastal. Prantsuse Grande Armée toitis harilikult end vallutatud alade ressurssidest, kuid venelased hävitasid kõik, mida too saanuks kasutada. Prantslased leidsid eest tühjaks põletatud piirkonnad. Muu hulgas põletasid venelased maha ka Moskva, et Napoleon ei saaks seal talvituda. Napoleon oligi lõpuks sunnitud Venemaalt taanduma, kuid tühja maa kaudu taganedes suri suurem osa tema armeest nälga.

Põletatud maa taktikat kasutati ka Teises maailmasõjas. Kui Saksamaa tungis 1941. aasta suvel Nõukogude Liidule kallale ning lõi Punaarmee taganema, hakati ka Eestist kiiresti varasid itta evakueerima, või kui see ei õnnestunud, siis lihtsalt hävitama.

Kui Iraak oli 1991. aastal sunnitud maha jätma Kuveidi naftapuurtornid, süütasid iraaklased need põlema.

Napoleoni sõjaväel tuli Moskvast koju tagasi põgeneda mahapõletatud tühja Venemaa kaudu.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress