Kes mõtles välja põletatud maa taktika?

Põleta taganedes kõik maha, et vaenlase sõdurid jääksid ilma toidu ja peavarjuta. Põletatud maa taktika on jõhker, kuid tõhus.

© ADOLPH NORTHEN

ANDREAS ABILDGAARD

7. OKTOOBER 2022

Hävita taganedes kõik, mis võib vaenlasele kasuks tulla: nii toit, relvad, ehitised kui ka muu väärtuslik. Niisugust sõdimisvõtet nimetatakse põletatud maa taktikaks. See on saanud saatuslikuks võimsatele sõjavägedele.

Ajalooliste allikate põhjal teame, et esimesena kasutasid põletatud maa taktikat sküüdid, kes 2500 aastat tagasi võitlesid pärslaste vastu. Vastase nõrgestamiseks mürgitasid sküüdid pärslaste sõjaväe lähikonnas kaevud, ajasid karja minema ja põletasid põllud.Taktika osutus tõhusaks ning andis sküütidele eelise võitluses arvult palju suurema Pärsia sõjaväe vastu. Paljud vanaaja rahvad jäljendasid sküüte. Näiteks gallialased hävitasid Rooma sõjamasina käigushoidmiseks vajalikud ressursid tänapäeval Prantsusmaa, Hollandi ja Belgia aladel.

Selle taktika üks tuntuimaid näiteid on venelaste vastu­panu Napoleoni sissetungile 1812. aastal. Prantsuse Grande Armée toitis harilikult end vallutatud alade ressurssidest, kuid venelased hävitasid kõik, mida too saanuks kasutada. Prantslased leidsid eest tühjaks põletatud piirkonnad. Muu hulgas põletasid venelased maha ka Moskva, et Napoleon ei saaks seal talvituda. Napoleon oligi lõpuks sunnitud Venemaalt taanduma, kuid tühja maa kaudu taganedes suri suurem osa tema armeest nälga.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress