Kes mõtles välja tennise?

Tennis muutus kiiresti menukaks spordialaks nii meeste kui ka naiste seas. Tennise segapaarismäng oli ka 1900. aasta olümpiamängude kavas. Eestis peeti esimesed nn murutõnise võistlused 1913. aastal.

© Bridgeman Images

JANNIK PETERSEN

16. JAANUAR 2024

Moodne tennis kujunes Inglismaal, kus ohvitser Walter Clopton Wingfield pani esimesed reeglid kirja ja võttis mängule 1874. aastal patendi. Patendi õigsuse üle vaidlevad ajaloolased veel praegugi, sest Inglismaal mängiti sarnast reketi­mängu juba 1850ndail. Näiteks avati esimene tenniseklubi koguni kaks aastat enne Wingfieldi patenti. 

Kindlalt võib väita, et tennise juured olid 12. sajandi Prantsusmaal, kus
jeu de paume (pr „peopesamäng“) oli väga populaarne. Prantsuse mängu mängiti siseväljakul, mida poolitas võrk, kuid vastupidi tänapäeva tennisele
lõid mängijad palli peopesaga. Jeu de paume oli iseäranis populaarne kõrgklassi meeste seas. Innukad mängijad olid kuningad Louis X ja Charles V.

Ajapikku vahetati käsi reketi vastu, ja Prantsuse mäng kujunes 15. sajandil mänguks nimetusega real tennis, mida mängiti samuti siseruumis. Neli sajandit hiljem viidi võrk vabasse õhku ning 1874. aastal oli Wingfieldi reeglitega moodne tennis sündinud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress