Kes oli ajaloo esimene joobes juht?

Ööl vastu 1897. aasta 10. septembrit ärkasid Londoni elanikud kõva paugu peale. Toimunud oli autoõnnetus, milles osalenud autojuht sai endale koha ajalooraamatuis.

© Library of Congress

ANDREAS ABILDGAARD

27. AUGUST 2023

Esimese joobes autojuhi kahtlase väärtu­sega ajalooline au kuulub taksojuhile George Smithile. Smith pälvis selle tiitli 10. septembril 1897, kui ta kaotas kontrolli oma auto üle ja sõitis Londonis sisse hoonesse, purustades veetoru. Kui 25aastane Smith autost väljus, nägid kohale jooksnud inimesed, et ta oli purjus. Smith haarati kinni ja talutati lähimasse politseijaoskonda. 1872. aastal vastu võetud Briti seadus keelustas alkoholi mõju all auto või aurumasinaga töötamise. Sellel ajal polnud alkomeetrit veel leiutatud, nii et politseil polnud võimalust mõõta Smithi vere alkoholisisaldust.

Smith tunnistas aga peagi, et oli joonud kaks või kolm klaasi õlut, mis­järel politsei lasi mehe vabaks, olles talle määranud trahvi 25 šillingit, mis vastab tänapäevases vääringus umbes 40 eurole.

Alates 1910. aastast oli New Yorgis seadusega keelatud istuda autorooli purjuspäi, ent linna politseinikel oli raske seaduse täitmist kontrollida. 1936. aastal üritas üks teadlane õiguskaitseorganeid selles asjas aidata. Professor Rolla Harger võttis sel aastal patendi seadmele, mille ta nimetas drunkometer’iks. Sellega pidi saama kindlaks määrata, kas inimene oli tarvitanud alkoholi. Seade oli aga ebapraktiline ja ebatäpne.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress