Kes oli esimene professionaalne jalgpallur?

© The Cottontown digitisation project

BUE KINDTLER-NIELSEN

2. JAANUAR 2022

Šotimaa jalgpallur Fergus Suter läks aastal 1878 Inglismaa kirdeosa jalgpalliklubisse Darwen FC. Peagi pärast seda lõpetas Suter kiviraidurina töötamise. See tekitas publikus imestust: mil moel ta siis elatist teenis? Jalgpallimängijatele maksmine oli toona keelatud. Mees rääkis kõigile, et kohalikus kivimurrus töötamine on temale liiga raske, kuid enamik inimesi uskus, et küllap maksab klubi talle palka. Seega võib teda pidada esimeseks professionaalseks jalgpalluriks.

Kahe hooaja järel Darwenis tegi Suter jalgpallimaailmas andestamatu käigu –
ta läks mängima Darweni põlise rivaali Blackburn Roversi ridadesse. Kui need kaks klubi 1880. aasta novembris kohtusid, valitses mänguväljakul tugev vihavaen, tekkis rüselus ja Suter läks oma endiste Darweni klubikaaslastega kaklema. Revanšimäng tuli ära jätta, sest kaks klubi nõustusid teineteisega kohtuma üksnes karikamängudes.

Fergus Suter aitas Blackburn Roversil saada Inglismaa absoluutseks tippklubiks. Ta osales ühtekokku neljas jalgpalli­assotsiatsiooni karikafinaalmängus ja sai neist kolmes kuldmedali. Jalgpalli­saapad riputas ta varna 1888. aastal – samal aastal muutus Inglismaal jalg­palluritele palga maksmine lubatuks.

14 aastat hiljem selgitas Fergus Suter lõpuks oma sissetulekuid. Kirjalikku lepingut polevat tal olnud, kuid iga kolme nädala tagant maksti talle 10 Inglise naela. Summa oli kolm korda suurem tollasest töölise palgast.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress