Kes oli esimene male maailmameister?

1886. aastal istusid teineteise vastu malelaua taha maailma kaks parimat maletajat, et välja selgitada, kes neist on maailmameister.

© GRANGER / SHUTTERSTOCK / RITZAU SCANPIX

ANDREAS ABILDGAARD

4. JUUNI 2022

Esimene ametlik maailmameistrivõistlus males toimus 1886. aastal austerlase Wilhelm Steinitzi ja Poola-Briti päritolu Johannes Zukertorti vahel. Steinitz oli males aastakümneid domineerinud, võites peaaegu kõik mängud, ent Zukertortile oli ta paar korda kaotanud.

Niisiis istusid 1886. aasta 11. jaanuaril New Yorgis malelaua taha kaks väga lugupeetud ja maailma absoluutselt parimat malemängijat. Plaani järgi pidid nad mängima seni, kuni üks on võitnud kümme korda. Mängud jagati ligikaudu kolme kuu peale ja nad mängisid New Yorgis, Saint Louises ja New Orleansis. Kõikjal tuli intensiivset malemängu vaatama ja maailmameistriheitlusele kaasa elama väga palju inimesi.

Üheksa mängu järel oli mõlemal mehel neli võitu ja üks viik. Sealt alates hakkas Steinitz ülekaalu jääma ja oli üha selgem, et Zukertort oli kehaliselt kurnatud ja palju­de mängude pingest närvivapustuse äärel. 29. märtsil 1886 võitis Steinitz otsustava partii ja pälvis seisuga 10 : 5 maailma esimese ametliku malemaailmameistri tiitli.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress