Kes oli Mona Lisa maali modell?

© LOUVRE MUSEUM

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. AUGUST 2021

Naine, kes poseeris Leonardo da Vinci kuulsa maali Mona Lisa modellina, oli Lisa del Giocondo (1479–1542). Ta oli abielus jõuka siidi- ja villakaupleja Francesco del Giocondoga, kes tellis maali abikaasale kingituseks.

Kuigi Lisa del Giocondo andis nime ikoonilisele maalile, ei tea ajaloolased tema elust just palju. Andmeid on ainult selle kohta, et ta sündis majanduslikes raskustes aadliperekonda ja abiellus juba 15-aastaselt ning sai 5 last. Kõige järgi otsustades elas ta üsna tavapärast, ehkki mugavat Itaalia aadliku elu.

See maal telliti Leonardo da Vincilt 1503. aastal, mil ta vaevles majanduslikes raskustes. Hiljem samal aastal telliti kunstnikult ka Firenze raekoja suur seinamaal ja Mona Lisa portree jäi pooleli. 

Pole teada, millal Leonardo da Vinci maali lõpetas, küll aga on kindel, et ta ei andnud tellitud portreed perekonnale kunagi üle ega saanud selle eest ka tasu. Kogu oma edasise karjääri vältel maalis da Vinci Mona Lisat edasi ning maal rändas temaga kaasa ka siis, kui ta kolis Prantsusmaale.


Aegade jooksul on Mona Lisa modelliks pakutud vähemalt kümmet naist, kuid 2005. aastal tuvastasid Heidelbergi üli­kooli teadlased, et inspiratsiooni allikaks oli Lisa del Giocondo. Tõendiks osutus 1503. aastast pärit käsitsi kirjutatud sedel, millel üks Veneetsia ametnik kinnitab, et kunstnik Leonardo da Vinci tegeleb Lisa del Giocondo maalimisega.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress