Poola idapiir määrati 1923. aastal kindlaks
Poola idapiir määrati 1923. aastal kindlaks 1923. aasta 15. märtsil tunnustas Itaalia, Jaapani, Prantsusmaa ja Suurbritannia saadikute konverents Poola Vabariigi...
Vanas Roomas anti riiki ähvardava ohu korral võim ametimehele, keda nimetati diktaatoriks. Vastupidi tänapäevastele diktaatoritele oli Rooma diktaatori võim 2500 aastat tagasi siiski ajaliselt piiratud.
© GETTY IMAGES
ANDREAS ABILDGAARD
7. OKTOOBER 2022
Tänapäeval on sõnal „diktaator“ negatiivne tähendus. Seda pruugitakse riigijuhi kohta, kes on kogu võimu enda kätte haaranud ning kasutab seda karmil käel. Antiikse Rooma vabariigi ajal tähendas see ametiisikut, kelle konsul määras senati ettepanekul ametisse kuueks kuuks. Selle aja vältel ainuvalitses diktaator riiki.
Diktaatori institutsioon oli mõeldud kriisisituatsioonide puhuks, mil tuli otsustada kiiresti ja liigset mokalaata pidamata. Kui riiki ähvardas mäss või mingi muu suur julgeolekuoht, siis antigi võim ajutiselt diktaatorile, et too probleemi lahendaks. Oma ametiajal oli diktaatori võim peaaegu piiramatu.
Harilikult sai diktaatori ülesandeks juhtida teatud kindlat sõda või suruda maha mäss. Diktaatori sõna kaalus üles kõikide teiste Rooma poliitikute arvamused ja ta võis vajaduse korral muuta ka seadusi. Samas ei tohtinud diktaator Itaalia pinnalt lahkuda. Diktaator loobus tiitlist harilikult kohe, kui tema ülesanne oli täidetud, mitte ei oodanud kuue kuu möödumist. Sulla ja Caesari diktatuur kaotasid ajalise piirangu.
Esimene Vana-Rooma diktaator oli konsul Titus Larcius, kelle ülesanne oli kaitsta Roomat linna läheduses asunud itaalikute hõimude eest.
Esimesed Vana-Rooma diktaatorid olid ajutised ametimehed, kes päästsid oma riigi hädaolukorrast. Tänapäeval tähendab diktaator riigijuhti, kes on võimu enda kätte haaranud ning pruugib seda julmalt ja ebaseaduslikult.
© LIBRARY OF CONGRESS
Leopold II
Riik: Belgia
Valitsemisaeg: 1865–1909
Ohvreid: kuni 15 miljonit
Belgia kuningas Leopold II koloniseeris ja valitses Kongos ala, mis oli Belgiast 14 korda suurem. Päriselanikke kasutati kuninga eravaldustes kautšukitööstuse orjadena. Leopoldi käsul loodud sõjaline üksus Force Publique kuritarvitas, väärkohtles ja ka hukkas kohalikke elanikke.
© BUNDESARCHIV
Adolf Hitler
Riik: Saksamaa
Valitsemisaeg: 1934–1945
Ohvreid: u 17 miljonit
Pärast president Paul von Hindenburgi surma 1934. aastal koondas riigikantsler Adolf Hitler enda kätte kogu poliitilise võimu Saksamaal. Piiramatut võimu kasutas diktaator terve maailma sõtta kiskumiseks. Ta hakkas süsteemselt ja massiliselt hävitama juute ja teisi inimesi, keda natsism pidas alaväärtuslikeks.
© NATIONAL ARCHIEF
Jossif Stalin
Riik: Nõukogude Liit
Valitsemisaeg: 1924–1953
Ohvreid: u 23 miljonit
Stalin valitses Nõukogude Liitu raudse rusikaga peaaegu kolm aastakümmet ja hukkas igaühe, kes tema teele ette jäi.
Stalin algatas massirepressioonide laineid, mille ohvriks langes miljoneid inimesi ja isegi terveid rahvusi. Vägisi ellu viidud industrialiseerimine ja kollektiviseerimine põhustasid näljahädasid. Stalin oli ka Teise maailmasõja üks vallapäästjaid.
© THE PRC PRINTING OFFICE
Mao Zedong
Riik: Hiina
Valitsemisaeg: 1949–1976
Ohvreid: kuni 78 miljonit
Mao Zedong suunas 1949. aastal riigijuhiks saades Hiina kommunistlikule teele. Sel eesmägil puhastas ta riigiaparaadi soovimatutest inimestest ja viis ellu mitu majandus- ja kultuurireformi, mis vedasid viltu ja milles hukkus miljoneid inimesi.
Tema võimu tagajärjel hukkunud inimeste arvu on raske täpselt öelda, kuid ohvreid oli hinnangute kohaselt 49 miljonit kuni 78 miljonit.
Poola idapiir määrati 1923. aastal kindlaks 1923. aasta 15. märtsil tunnustas Itaalia, Jaapani, Prantsusmaa ja Suurbritannia saadikute konverents Poola Vabariigi...
Kes oli kardinal Jules Mazarin? Jules Mazarin oli suurte unistustega noor mees. Mõne aastaga õnnestus tal enda kätte saada nii...
Kas seeni söödi ka vanal ajal? Kas seeni on kogu aeg söödud sama hea isuga nagu praegu? Shutterstock IMELINE AJALUGU...
Mungad päästsid veini ja jõid seda ise! Keskaegsed mungad pidid olema vagad ja hoiduma patust, ent lubaduse pidamine oli raske....
Kui keegi ei julge vaielda diktaatoriga Absoluutse võimuga diktaatoritel on voli ellu viia isegi kõige jaburamaid ideid, sest keegi ei...
Stalin soovis poolakaid murda Teise maailmasõja ajal leidsid Saksa sõdurid massihaua. Nõukogude linna Katõni lähedal metsas oli kinni seotud ja...
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud