Kes pani esimese autopommi?

Reedese palvuse järel suundus Türgi sultan Abdülhamit II oma tõlla poole, mille kõrvale oli märkamatult ilmunud pommiga hobusõiduk. Sultani säästis halvimast pelk juhus.

© Achille (1871–1945) Beltrame / Bridgeman Art Library / Ritzau Scanpix

IMELINE AJALUGU

26. JUUNI 2023

1905. aasta 21. juulil kärgatas Konstanti­noopoli (tänapäeva İstanbul) Besiktase linnaosas plahvatus. Miljonilinna tänavail oli toime pandud uut tüüpi poliitiline atentaat.

Rünnaku sihtmärk oli Osmanite sultan Abdülhamit II, kes käis tollel reedel tavapäraselt Hamidiye mošees. Pärast palvust sammus valitseja oma tõlla poole, kui tema juurde astus üks kõrge ametnik, kes soovis küsimust esitada.
Sellal, kui kaks meest rääkisid, käiski kõva plahvatus. Sellest kohast, kus enne oli seisnud sultani tõld, levis suitsu ja püssirohulõhna. Kui ametnik poleks sultanit peatanud, istunuks ta plahvatu­se ajal juba tõllas ning saanuks kahtlemata surma.

Pommiplahvatuse pani toime Armeenia Revolutsiooniline Föderatsioon (ARF), mis võitles iseseisva Armeenia riigi eest. Rühmitus tekkis 1890. aastal vastusena tagakiusamisele ja veresaunale, mille ohvriks armeenlased Osmanite impeeriumis üha enam langesid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress