Kes pumpas täis esimese õhkrehvi?

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2020

Esimese täispuhutava kummirehvi patentis Šoti leiutaja Robert William Thomson 1845. aastal. Rehv oli mõeldud hobu­vankritele, mis toona sõitsid puidust ratastega. Thomsoni õnnetuseks oli huvi tema leiutise vastu aga niivõrd piiratud, et õhkrehv ei teinud kaubanduslikku läbimurret.

Alles 42 aastat hiljem, 1887. aastal, sai õhkrehvist müügihitt, kui Thomsoni kaasmaalane John Boyd Dunlop leiutas täis­puhutava jalgrattakummi. Dunlop ei teadnud Thomsoni varasemast leiutisest midagi, vaid leiutas uued rattarehvid oma väikesele pojale, kes sai sageli peavalu, kui puitratastega jalgrattal munakividel sõitis.

Dunlopi rehvid sai suure kaubandusliku tähelepanu osaliseks, kuna sattusid aega, mil huvi jalgrattasõidu vastu kiiresti kasvas. 1892. aastal Dunlopi patent aga tühistati viitega sellele, et Robert William Thomson on juba identse patendi võtnud.

Loe ka neid artikleid

Milleks kasutati Welbike’i ?

Milleks kasutati Welbike’i? Kokkupandava minimootorratta sai maandumise järel u 10 sekundiga sõidukorda seada. © Mirrorpix / Getty Images NIELS-PETER GRANZOW...

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress