Kes sai jalgpallis esimese punase kaardi?

Üks jalpallikohtunik istus keerulise matši järel oma autoga ristmiku punase fooritule taga. Seal tuli talle idee, mis muutis jalgpalli igaveseks.

© SHUTTERSTOCK

BUE KINDTLER-NIELSEN

9. APRILL 2022

Teadaolevalt kuulub kahtlane au olla esimene punase kaardi tõttu mängust välja saadetud jalgpallur Tšiili vutimehele Carlos Caszélyle. See juhtus 1974. aasta MMil, kus Caszély niitis mängu 67. minutil palli tabada üritades jalust maha Saksa mängija Berti Vogti.

Punane kaart oli kasutusele võetud neli aastat varem 1970. aastal toimunud maailmameistrivõistlustel ja selle eesmärk oli parem kommunikatsioon eri keelekeskkonnist pärit mängijatega.

Punase kaardi lõi Briti jalgpallikohtunik Ken Aston, kes oli omal nahal kogenud, kui raske on mängu juhtida, kui mängijad ei saa kohtunikust aru.

Mõnikord ei saanud mängija aru sellestki, et on mängust välja saadetud. Nii juhtus näiteks 1966. aastal, mil Argentina jalgpallur Antonio Rattín ei lahkunud väljakult, kuigi kohtunik oli ta mängust välja saatnud. Kümneminutilise kähmluse järel eskortis politsei Argentina jalgpalluri väljakult ära. Mängu järel antud intervjuus selgitas ta, et polnud taibanud, et on mängust välja saadetud.

Peagi pärast seda tegi Ken Aston ette­paneku, et kohtunikele antaks kollane ja punane kaart, mille näitamine tähendaks mängijale hoiatust või mängust minema saatmist.

Astoni sõnul oli ta ideele tulnud autos valgusfoori punase tule taga istudes. Ta selgitas hiljem: „Mõtlesin, et foori­tulede süsteemi saaks kasutada ka jalgpallis. Kollane tähendaks „Võta rahulikult“ ja punane „Oled mängust väljas“.“

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress