Kes sõitis esimest korda jalustega hobusel?

© William H. Riggs

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

VEEBRUAR 2020

Jaluseid peetakse üheks tähtsamaks leiutiseks inimkonna ajaloos, sest need muutsid põhjalikult sõjapidamise viisi. Kui jalad olid kindlalt jalustes, püsis ratsanik hobuse seljas kindlamini ja võis suunata palju rohkem jõudu rünnakusse lahinguväljal, kartmata hobuse seljast maha kukkuda.

Jalused saabusid Euroopasse varasel keskajal ja arheoloogid on leidnud neid Ungaris haudadest, mis pärinevad u 7. sajandist. Ratsutamisvarustuse tõid Euroopasse ilmselt Euraasia rändrahvad avaarid, kes asusid piirkonda, mis tänapäeval on Ungari.

Rändrahvad said jalused oletatavasti Hiinast, kus need leiutati Jini dünastia ajal 3.–5. sajandil ja kust need seejärel ülejäänud Aasiasse levisid.

Esimene kirjalik allikas Euroopas, mis mainib jaluseid, on sõjapidamise käsiraamat „Strategikon“, mis omistatakse Bütsantsi keisrile Maurikiosele (539–602). Teoses kirjeldab autor keiserli­ku ratsaväe varustust ja räägib, et sadulatel peab olema „kaks rauast astet“. 

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress