Kes tegi ajaloo esimese enesetapurünnaku?

Kirjalike ajalooallikate põhjal oli Šveitsi rüütel Arnold von Winkelried see, kes läks 1386. aastal Sempachi juures esimesena enesetapurünnakule.

© Wikimedia/Konrad Grob

BUE KINDTLER-NIELSEN

02. JAANUAR 2021

Šveitsi talupoegade jalavägi ei suutnud kuidagi Austria rüütlite piikide rida murda ja väidetavasti olevat Winkelried heitnud end austerlaste piikide otsa ning hoidnud tekkinud ava lahingurivis avatuna. Winkelriedi lugu ei kirjutanud üles tema kaasaegsed ning seepärast kahtlevad ajaloolased, kas see enesetapp ikka toimus niisugustel asjaoludel.

Esimese kindlalt dokumenteeritud enesetapumissiooni sooritasid Hollandi sõdurid, kes võitlesid 1661. aastal Taiwanis hiinlastega. Hiina ametniku Yu Yonghe sõnutsi lõhkasid Hollandi sõdurid vangi langemise vältimiseks püssirohu, nii et hukkusid nii nemad kui ka neid rünnanud hiinlased.

Enesetapurünnakuid hakkas rohkem toimuma 19. sajandil. Teise maailma­sõja ajal arendasid jaapanlased enesetapumissioone süsteemselt ning lennuväes moodustati kamikaze-üksusi, mille liikmed läksid kindlasse surma, rammides oma lennukitega USA sõjalaevu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress