Kes tegi ajaloo esimese soovahetusoperatsiooni?

Esimene inimene, kes dokumenteeritult tegi soovahetusoperatsiooni, oli taanlane. Lili Elbe sündis 1882. aastal Taanis Vejle linnas Einar Wegenerina, kuid 48aastaselt vahetas ta sugu mehest naiseks.

© Wikimedia Commons

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

01. VEEBRUAR 2021

Noor Einar läks õppima Kopenhaageni Kunstiakadeemiasse, kus ta kohtas maalikunstnikku Gerda Gottliebi, kellega abiellus. Gerda kasutas Einarit sageli modellina, kui maalis naisi kujutavaid motiive.

Tema abikaasa tundis end naiserõivastes niivõrd hästi, et hakkas neid kandma ka avalikult. Gerda toetas oma meest ning paar kolis 1912. aastal Pariisi, kus Einarile hakkas tunduma, et ta on oma kehas vangis. Sünge­te enesetapumõtetega Einar kohtus 1930. aastal arstiga, kes diagnoosis, et ta oli naine, kes on mehe kehas.

Pariisis elades esitles Lili Elbe end oma naise kasuõena.

© Ullstein Bild / Ritzau Scanpix

Samal aastal läkski Wegener kolmest operatsioonist esimesele. Ta lasi arstil oma suguelundid ära võtta ning naise sugunäärmed enda kehasse opereerida. See­järel lasi ta kirikuraamatus vahetada oma nime ja soo ning sai uue passi.

Aasta hiljem läks Lili Elbe uuesti operatsioonile, mille käigus pidi talle siiratama emakas, kuid lõikus ei läinud hästi ja ta suri 13. septembril 1931. Lili Elbe kaasaegsed kohtlesid teda kas kaastunde või põlgusega, ent tänapäeval peavad transsoolised teda endi ajalooliseks eeskujuks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress