Keskaegsed lood: lohed, rotid ja õpetlik moraal

Lood Hamelni rotipüüdjast ja Wilhelm Tellist olid enamat kui pelgalt meelelahutus. Keskaegsed legendid sisaldasid moraali, mis pidi kuulajatest tegema paremad inimesed.

© PHAS / Getty Images

JONAS TERNEY ARASON

23. JUULI 2022

Ka enne trükikunsti ja voogedastusplatvormide leiutamist ihkasid inimesed lugusid kuulata. Keskajal esinesid turupäevadel ja muude pidulike sündmuste puhul trubaduurid ning rändteatrite näitlejad, vestes muinasjutte ja lugulaule. Jutustuse kulminatsioon oli tavaliselt kangelastegu või traagiline sündmus ning nii mõnigi lugu tugines reaalsele juhtumile. Inspiratsiooniallikas oli ka piibel. Enamasti olid lood väljamõeldised, kuid need sisaldasid tihti moraali, mis rõhutas õigesti käitumise olulisust. Vaatleme kümmet tüüpilist keskaegset õpetlikku lugu.

Rüütliromaanid olid märulid

Lood kangelaslikest rüütlitest võlusid nii rahvast kui ka kuningat. Lugude moraal oli, et kristliku usu ja rüütellikkusega saab võita igasuguse kurjuse.

© APIC / Getty Images

Häbi oli kõige hullem
Kui kuningas Arthuri ümarlaua rüütel pidi päästma kuninganna Quinevere’i, tuli tal maid jagada võrgutavate naiste ja ohtlike rüütlitega ning ületada mõõgast sild. Alandavaim elamus, millega ta kokku puutus, oli pärast oma hobuse surma härja­põlvlase vankrisse istumine.

© www.history-ua.org

Vaprus tasus end ära
Legend rüütel Degrevantist räägib sõdalasest, kes armub vürsti tütresse, kuid kelle isa keelas tal abiellumise.
Rüütliturniiri ajal võitis vapper ja uljas Degrevant siiski kõiki vastaseid. Lõpuks vandus ka tõrges vürst alla ning andis oma tütre talle naiseks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress