Keskaegsed lood: lohed, rotid ja õpetlik moraal

Lood Hamelni rotipüüdjast ja Wilhelm Tellist olid enamat kui pelgalt meelelahutus. Keskaegsed legendid sisaldasid moraali, mis pidi kuulajatest tegema paremad inimesed.

© PHAS / Getty Images

JONAS TERNEY ARASON

23. JUULI 2022

Ka enne trükikunsti ja voogedastusplatvormide leiutamist ihkasid inimesed lugusid kuulata. Keskajal esinesid turupäevadel ja muude pidulike sündmuste puhul trubaduurid ning rändteatrite näitlejad, vestes muinasjutte ja lugulaule. Jutustuse kulminatsioon oli tavaliselt kangelastegu või traagiline sündmus ning nii mõnigi lugu tugines reaalsele juhtumile. Inspiratsiooniallikas oli ka piibel. Enamasti olid lood väljamõeldised, kuid need sisaldasid tihti moraali, mis rõhutas õigesti käitumise olulisust. Vaatleme kümmet tüüpilist keskaegset õpetlikku lugu.

Rüütliromaanid olid märulid

Lood kangelaslikest rüütlitest võlusid nii rahvast kui ka kuningat. Lugude moraal oli, et kristliku usu ja rüütellikkusega saab võita igasuguse kurjuse.

© APIC / Getty Images

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress