Keskaja mõistatuslik leegiheitja

7. sajandil laiendasid araablased kiiresti oma valdusi. Neid tõrjus tagasi üks salapärane relv – Kreeka tuli. Kõik kartsid leeke, mida ei saanud lämmatada. Põleva segu valmistamise retsept oli maailma üks kõige paremini hoitud saladus.

© Odysseus Stamoglou Visual Art

NATASJA BROSTRÖM

19. JAANUAR 2022

Kaheksa aastat pärast prohvet Muhamedi surma olid islami­usulised vallutus­retkel, millesarnast polnud maailma ajaloos varem nähtud. 717. aasta septembris saabus nende hiiglaslik sõjalaevastik Bosporuse väina kaudu Bütsantsi riigi pealinna Konstantinoopoli juurde.

Laevadel seisid tuhanded oma võidus juba ette veendunud sõjamehed. Linna vallutamine avanuks neile tee Euroopasse, mis tuli islami sõjalippude all pöörata prohvet Muhamedi õpetusse.

Konstantinoopolit kaitsesid tõsised müürid ja sadamasse sissesõitu takistas 750 meetri pikkune raudkett. Üllatunult vaatasid moslemitest sõjamehed pealt, kuidas bütsantslased langetasid keti vette, nii et laevastik saanuks takistamatult sadamasse sisse sõita ja võinuks linna vallutada. Enne kui moslemid jõudsid mõtte teoks teha, väljusid Konstantinoopoli sadamast paljud väikesed ja kiired galeerid – neid kutsuti dromoonideks – ning sõitsid otse moslemite laevastiku poole.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress