Keskaja mõistatuslik leegiheitja

7. sajandil laiendasid araablased kiiresti oma valdusi. Neid tõrjus tagasi üks salapärane relv – Kreeka tuli. Kõik kartsid leeke, mida ei saanud lämmatada. Põleva segu valmistamise retsept oli maailma üks kõige paremini hoitud saladus.

© Odysseus Stamoglou Visual Art

NATASJA BROSTRÖM

19. JAANUAR 2022

Kaheksa aastat pärast prohvet Muhamedi surma olid islami­usulised vallutus­retkel, millesarnast polnud maailma ajaloos varem nähtud. 717. aasta septembris saabus nende hiiglaslik sõjalaevastik Bosporuse väina kaudu Bütsantsi riigi pealinna Konstantinoopoli juurde.

Laevadel seisid tuhanded oma võidus juba ette veendunud sõjamehed. Linna vallutamine avanuks neile tee Euroopasse, mis tuli islami sõjalippude all pöörata prohvet Muhamedi õpetusse.

Konstantinoopolit kaitsesid tõsised müürid ja sadamasse sissesõitu takistas 750 meetri pikkune raudkett. Üllatunult vaatasid moslemitest sõjamehed pealt, kuidas bütsantslased langetasid keti vette, nii et laevastik saanuks takistamatult sadamasse sisse sõita ja võinuks linna vallutada. Enne kui moslemid jõudsid mõtte teoks teha, väljusid Konstantinoopoli sadamast paljud väikesed ja kiired galeerid – neid kutsuti dromoonideks – ning sõitsid otse moslemite laevastiku poole.

Bütsantslased sõudsid jõuliselt ja nende väikesed alused jõudsid kiiresti peaaegu moslemite laevade külje alla. Enne kui moslemid jõudsid reageerida, kõlas otsekui äikesekõmin või möire ja väikestest galeeridest purskusid välja tulejoad. Bütsantsi dromoonide vööris oli ramm ja omalaadne tuletoru või leegiheitja, mis sihtis moslemite puidust laevu. Kui sealt väljapaisatud tulejuga laeva tabas, siis levis tuli köisi ja purjeid pidi kiiresti tekile ning süütas ka sõjameeste riided.

 

Kreeka tule ulatus oli väike, kuid see põles kõikidel pindadel, ka vee peal ja vee sees.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress