Matus oli südameasi

© Imageselect

ELSE CHRISTENSEN

20. JAANUAR 2024

Keskajal lasid paljud kuningad ja ülikud matta oma südame muust kehast eraldi. Organ palsameeriti ja seejärel sängitati tähtsasse kohta. Süda kui hinge koda kaasati halastamatusse võitlusse maa, võimu ja au pärast.

Kuningas Robert Bruce võitis 1314. aastal arvuliselt ülekaalu­ka Inglise väe Bannock­burni juures Šotimaa keskosas. Võit kindlustas šotlaste iseseisvuse ja Robertile maine šotlaste suurima sõjakuningana.

Roberti matus 15 aastat hiljem peegeldas igati kuninga kangelasestaatust. Muljet avaldava, õukondlastest ja musta rõivastatud rüütlitest koosneva rahvahulga saatel viidi Robert puhkama Šoti kuningate matmispaika Dunfermline’i linnas. Haua kohale püstitasid imetlevad alamad kuninga valgest alabastrist kuju. Hauas puudus siiski midagi olulist. Roberti süda ei asunud sarkofaagis, vaid eraldi hõbekirstus. Kuningas oli oma surivoodil lähedastele sosistanud: „Kuna minu keha ei jõudnud sinna kunagi, siis ma soovin, et niipea kui olen siitilmast lahkunud, võtaksite mu südame kehast välja, palsameeriksite selle ja viiksite pühasse hauakambrisse (Jeruusalemmas – toim), kus asub Meie Isa.“

Üks kuninga truudest meestest vandus, et täidab oma valitseja viimase soovi, kuid Roberti süda ei jõudnud siiski kunagi Jeruusalemma. Rüütel James Douglas, kes kandis väikest hõbekirstu kuninga palsameeritud südamega, suri lahingus moslemitest mauridega Hispaania lõunaosas. Teine rüütel päästis kuninga südame lahinguväljalt ja viis selle endaga koju Šotimaale.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress