Kinnisideega kirjanik sai mõrvarile jälile

Hoolimata jäledast karjäärist, mis hõlmas 194 sissetungi kodudesse, 50 vägistamist ja 13 mõrva, õnnestus sarikurjategijal 40 aastaks vabadusse jääda. Talle sai jälile kirjanik Michelle McNamara, keda huvitasid lahendamata mõrvajuhtumid.

© Randy Pench / SIPA / Ritzau Scanpix

ANDREAS EBBESEN JENSEN

1. AUGUST 2021

Joseph DeAngelo nägi välja nagu vana haige mees, kui ta juhatati 21. augustil 2020 Californias Sacra­mento kohtuhoonesse. 74aastane endine politseinik kandis klassikalist oranži vangirüüd ja istus ratastooli vajununa, käed süles puhkamas. Kortsulisel näol peegeldus silmanähtav väsimus. Paljud kohtusaalis viibinud tunnistajad lugesid vana mehe näolt siiski välja ainult üht – kurjust.

Viimastel päevadel oli üks tunnistaja teise järel kõnelnud tegudest, mida Joseph DeAngelo oli nende kallal toime pannud, kui ta 1970.–80. aastail kogu California idarannikut sissemurdmiste, vägistamiste ja mõrvade seeriaga terroriseeris. Toona oli nimetu maskis sala­mõrvar tuntud kui EAR ehk East Area Rapist (ingl „idaala vägistaja“). Kuna hiljem selgus, et ta on tapnud vähemalt kuues osariigi omavalitsuses, on ta tänapäeval rohkem tuntud kui Golden State Killer („kuldse osariigi tapja“; Californiat nimetatakse kuldseks sealse päikese­paiste ja kullaleiukohtade pärast).

„Ta ähvardas mu kõrva ära lõigata ja selle mu emale anda,“ ütles üks tunnis­taja, kes oli kõigest seitsmeaastane, kui sarimõrvar nende koju tungis ja tema ema ründas ning vägistas. Teised tunnistajad avaldasid samalaadseid detaile ja nime­tasid Joseph DeAngelot sõnadega „ebainimlik“, „koletis“ ja „kurjus selle puhtaimal kujul“.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress