Koer tegi meist maailma ohtlikema looma

Kui nüüdisinimene migreerus Aafrikast Euroopasse, ootasid teda ees aplad koopalõvid, hiiglaslikud koopakarud ja võimsad neandertallased. Me saime kõigist jagu tänu koostööle ühe teise ohtliku kiskjaga – halli hundiga.

© Dan J. Burr. Illustraator

NATASJA BROSTRÖM JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

13. AUGUST 2022

Tseremoonia toimus 14 000 aastat tagasi keset Euroopat ja võis kulgeda umbes nõnda: väike jahimeeste salk asetas surnud naise ettevaatlikult hauapimedusse. Umbes 25aastase naise kõrvale pandi ka umbes 40aastase mehe surnukeha. Tema tugevad jalad ja lihaseline ülakeha andsid tunnistust võitlus­likult elatud elust. Need matused peeti viimase jääaja lõpul.

Toona oli Põhja-Euroopa üks suur tundramaastik, mis oli aastatuhandeid olnud kaetud jääga. Siis jää sulas ning tänu tõusvale temperatuurile tärkasid siin-seal puudesalud. Põllumajandust toona veel ei tuntud. Kaks hauda pandud inimest olid oma lühikese elu elanud kütti­de-korilastena.

Lõpuks täitsid omaksed haua mullaga ja katsid selle kivide kihiga.

Kui arheoloogid haua 1914. aastal Saksa­maalt Bonni lähedalt Oberkasseli küla kivimurrust leidsid, ümbritsesid skelet­te hauapanused, mille seas olid hirve­sarvest nikerdatud põdrakujuke ja karu peeniseluu. Kahe surnu kõrval lebas veel üks iseäranis üllatav hauapanus – noor koer. Haud oli ja küllap ka jääb maailma vanimaks kohaks, kus inimene ja koer üheskoos viimast und magavad.

Leidub rohkesti viiteid, et just partnerlus koeraga tegi inimesest looduse valitseja.

© Dan J. Burr. Illustraator

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress