Kohtla-Järve lähedalt leiti Läänemere maade varaseim viikingiaegne hõbeaare

Ida-Virumaalt Kohtla-Järve lähedalt Vitsiku külast leitud viikingiaegne hõbeaare on Põhja-Euroopa üks vanimaid. Selle koosseis räägib siinsete elanike kontaktidest nii ida- kui ka läänepoolsete aladega.

© Mauri Kiudsoo, AI 8560

MAURI KIUDSOO

JUUNI 2023

Eestist on päevavalgele tulnud üle 250 muinasaarde, mis on jäänud maapõue viimase jääaja ja 13. sajandi vahel. Valdav osa neist (umbes 80 protsenti) pärineb viikingiajast ja sellele vahetult järgnenud muinasaja lõpu rahutust ajajärgust.

Viikingiaegsete aarete suure hulga ja tiheduse poolest paistab omakorda silma tänapäeva Kohtla-Järve linna lähiümbrus. Praegu on sealt teada juba rohkem kui veerandsada 9.–11. sajandi hõbe­aaret, mis on seotud lähedusse jääva Purtse sadama- ja kauplemiskohaga. Piirkonnast teada olevate aarete arvukus ja tihedus, mis avaldab niigi tugevat muljet, olnuks tõenäoliselt mitu korda suurem, kui sealset kultuurmaastikku poleks omal ajal põlevkivikaevanduste rajamise käigus hävitatud.

Viikingite Idatee värav

Purtse Tarakallas on Ida-Virumaa üks võimsaimaid ja strateegiliselt tähtsaimaid linnamägesid. Linnus on tõenäoliselt rajatud Vitsiku aarde peitmisega samal ajajärgul ehk 8. sajandil.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress