Ida-Virumaalt Kohtla-Järve lähedalt Vitsiku külast leitud viikingiaegne hõbeaare on Põhja-Euroopa üks vanimaid. Selle koosseis räägib siinsete elanike kontaktidest nii ida- kui ka läänepoolsete aladega.
© Mauri Kiudsoo, AI 8560
MAURI KIUDSOO
JUUNI 2023
Eestist on päevavalgele tulnud üle 250 muinasaarde, mis on jäänud maapõue viimase jääaja ja 13. sajandi vahel. Valdav osa neist (umbes 80 protsenti) pärineb viikingiajast ja sellele vahetult järgnenud muinasaja lõpu rahutust ajajärgust.
Viikingiaegsete aarete suure hulga ja tiheduse poolest paistab omakorda silma tänapäeva Kohtla-Järve linna lähiümbrus. Praegu on sealt teada juba rohkem kui veerandsada 9.–11. sajandi hõbeaaret, mis on seotud lähedusse jääva Purtse sadama- ja kauplemiskohaga. Piirkonnast teada olevate aarete arvukus ja tihedus, mis avaldab niigi tugevat muljet, olnuks tõenäoliselt mitu korda suurem, kui sealset kultuurmaastikku poleks omal ajal põlevkivikaevanduste rajamise käigus hävitatud.
Purtse Tarakallas on Ida-Virumaa üks võimsaimaid ja strateegiliselt tähtsaimaid linnamägesid. Linnus on tõenäoliselt rajatud Vitsiku aarde peitmisega samal ajajärgul ehk 8. sajandil.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud