Versailles haises

Rotid, lõputu igavus ja vänge hais kuulusid Versailles’ lossi tuhandete elanike argipäeva. Päikesekuningas ise püherdas küll luksuses, kuid tema õukond pidi leppima näruste kambritega ja tegeles hommikust õhtuni mõttetustega.

© Jean-Léon Gérôme / Wikimedia Commons

STINE OVERBYE

2. OKTOOBER 2023

Päikesekuninga valitsemise ajal teati, et Versailles’ lossis levis väga eriline aroom. See polnud roosilõhn. 17. sajandi lõpul hoovas suurejoonelises palees ninna hoopis lõhnabukett, milles domineeris uriin koos väljaheite ja higiga, millele andsid oma erilise aktsendi kallid lõhnaveed. Inimesed, kes liginesid Pariisist 17 kilomeetrit edelas asuvale kuninglikule residentsile, tundsid oma sõõrmeis seda suursugust lõhna juba varakult.

Versailles’ lõhn polnud pelgalt markantne, vaid asjatundjate kinnituse kohaselt ületas see kõikide teiste Euroopa paleede lehka. Põhjus oli selles, et Prantsuse kuninga lossis oli kõik, ka lossis viibivate inimeste arv, suurem kui mujal. Tuhanded aadlikud ja nende teenrid olid lossis tihedasti koos nagu silgud pütis, sest loss oli koht, kus pandi alus karjäärile ja jagati kuningriigi tähtsaid ametikohti. Seetõttu talusid kõik seda lehka ja paljud harjusid sellega niivõrd, et ei märganudki haisu. Nad oli õnnelikud selle üle, et olid jõudnud kõrgele tippu, kus võisid end soojendada Päikesekuninga kiirguses … ning mitte ainult selles.

Väljavalitud, kel lubati Louis XIV-le läheneda, täheldasid, et Tema Majesteedi keha­aroom ületas lossi tavalise lõhnafooni. Ühe välissaadiku sõnutsi sarnanes kuninga lõhn metslooma omaga. Versailles’s ei tehtud midagi poolikult. 

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress