Kõik jahtisid Martin Luther Kingi

Martin Luther King asus 1955. aastal võitlusse mustanahaliste õiguste eest. Järgmised kolmteist aastat jälitasid teda nii Ku Klux Klani rassistid kui ka FBI kõige kõrgemad juhid.

© FRANCIS MILLER / GETTY IMAGES

TROELS USSING

16. APRILL 2022

Coretta King istus sel õhtul oma kodus Alabama osa­riigis Montgomery linnas ja vestles sõbrannaga. Coretta abikaasa baptistipastor Martin Luther King oli nagu tavaliselt kodust ära. Ta pidas ühes baptistlikus kirikus jutlust mustade kaitseks.

Oli 1956. aasta 30. jaanuar. 27aastane King oli kahe kuuga organiseerinud boiko­ti Montgomery bussidele, kus valgetele kehtis eelisõigus istekohtadele. Kingi tegevus oli talle toonud palju vaenlasi valgete seas. Seetõttu muutus Coretta ärevaks, kui kuulis maja ees üht autot peatumas. Järsku tabaski verandat midagi rasket. Coretta vaatas hirmunult oma sõbranna poole ja mõlemad tormasid elutuppa. Kohe pani kurdistav plahvatus maja vappuma, elutuba täitus suitsu ja klaasikildudega.

Hirmunult jooksid sõbrannad lastetuppa, kus Kingide abielupaari vast­sündinud tütar Yoki lebas õnneks vigastamatult hällis.

Kui Martin Luther King pisut hiljem pommirünnakust kuulis ja koju kiirustas, kubises tema koduümbrus politseinkest ja vihastest mustanahalistest. Kui King oli veendunud, et pere ja Coretta sõbranna ei olnud vigastatud, astus ta maja ette, et paluda inimestel rahulikuks jääda. „Kõik on korras. Kõige parem on, kui lähete koju. Me ei vasta vägi­vallaga. Meie armastame oma vaenlasi,“ veenis King rahvast.

1963. aastal plahvatas pomm Atlanta osariigi Birminghami linna hotellis, kus King elas. Ta oli mõni tund varem oma toast lahkunud.

© GETTY IMAGES

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress